15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Сибирските хаски се кучиња со слободен дух и голема харизма. Тие најчесто се многу разиграни, атлетски градени, агилни и љубезни кон сте околу нив. Луѓето кои чуваат вакви кучиња без сомнение ќе ве уверат дека тие се најдобриот избор за вас, доколку отсекогаш сте сакале куче кое редовно ќе бега од вашиот двор во потрага по авантура и игри, но и кое секогаш ќе биде крај вас кога ќе имате потреба од него.

15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Но, најважно од сè, хаските се мирни кучиња и едни од најлојалните и најинтелигентните раси кои некогаш ќе ги сретнете. Тие едноставно знаат како да се прилагодат на човечкиот начин на живеење и да им помагаат на луѓето во секојдневието, додека тие ги извршуваат своите редовни обврски. На некој начин, како тоа да им е животната цел. Токму затоа и можеме многу да научиме од овие неодоливи суштества!

Правило бр. 1 – Бидете спонтани и не дозволувајте лесно да ве заведат

1 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Правило бр. 2 – Ако сакате да добиете вкусна закуска, побарајте ја со вашите очи, а не со зборови

2 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Правило бр. 3 – Никогаш не кријте ги вашите вистински емоции

3 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Правило бр. 4 – Останете фокусирани и секогаш бидете на штрек

4 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Правило бр. 5 – Никогаш не заборавајте: Харизмата треба да биде вашето средно име

5 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Правило бр. 6 – Нема потреба од паника, секогаш има излез од моменталната ситуација

6 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Правило бр. 7 – Вашето слатко носе е првото нешто што личноста која најмногу ја сакате треба да го види по будењето

7 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Правило бр. 8 – Никогаш не оставајте го на цедило пријателот кој има потреба од вас

8 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Правило бр. 9 – Погрижете се секогаш да ви биде удобно

9 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Правило бр. 10 – Секогаш гордо прифаќајте ги вашите награди

10 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Правило бр. 11 – Никогаш не одбивајте забавни игри со вода

11 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Правило бр. 12 – Однесувајте се како да го поседувате местото на кое се наоѓате

12 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Правило бр. 13 – Никогаш не слушајте ги озборувачите

13 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Правило бр. 14 – Држете се настрана од насилници

15 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските

Правило бр. 15 – Танцувајте како никој да не ве гледа

16 15 златни животни правила кои можеме да ги научиме од хаските


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар