12-те најубави пораки за љубовта на Владе Јеротиќ

Владе Јеротиќ има одржано многу предавања во текот на својот живот, а во продолжение прочитајте ги неговите заклучоци од едно предавање на тема „љубов“.

12-те најубави пораки за љубовта на Владе Јеротиќ

„Ако ги зборувам јазиците на човекот и на ангелот, а немам љубов, јас сум само како ѕвонче што ѕвони.“

„Ако имам дарба на пророштво и ги знам сите тајни, ако го имам целото знаење и ако имам вера да го надминам и најлошо, ако немам љубов, јас не сум ништо.“

„Дури и ако го дадам целиот мој имот и ако го предадам моето тело да биде изгорено, ако немам љубов, ништо не ми е од корист.“

„Љубовта долго трпи, благотворна е, љубовта не е завидлива и не е горда.“

„Љубовта не го прави она што не треба, не го бара своето, не мисли на зло.“

„Љубовта не се радува на неправдата, но се радува на вистината.“

„Љубовта носи сè, верува во сè, се надева на сè, трпи сè.“

„Љубовта никогаш не престанува, а пророштвата ќе исчезнат, јазиците ќе замолчат, знаењето ќе престане.“

„Делумно знаеме и затоа делумно прорекуваме.“

„Кога ќе стигне до совршенство, тогаш ќе престане да биде делумна.“

„Кога бев дете, зборував како дете, размислував како дете. Кога станав човек, го отфрлив она што беше детско.“

„Остануваат вербата, надежта и љубовта, но од нив трите, љубовта е најголема.“

Прочитајте ги и овие 15 моќни цитати за животот, љубовта и мирот од Џон Ленон.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар