Њујорк | Кафе пауза

Кои се 10-те градови со најмногу милионери во светот?

Дали можете да погодите во кој град живеат најмногу милионери?

Нема да ви се верува: Патување со авион од Пекинг до Њујорк за само еден час!

Станува збор за најновото достигнување на Кина во поглед на воздушниот сообраќај!

Каде во светот се зборуваат најмногу јазици?

Нема да ви се верува кога ќе прочитате колку многу јазици се зборуваат на ова место!

Совршен парк во Њујорк за кој веројатно не знаевте

Сè што му треба на секој љубител на природата за да ужива целосно и да ги наполни своите батерии на еколошки начин.

Невообичаено: Сцените од фестивалот на светлата во Њујорк ќе ве остават без здив!

Фестивалот на светлата се одржува во Њујорк секоја година кон крајот на ноември или почетокот на декември.

Цветни инсталации ги разубавуваат телефонските говорници и кантите за отпадоци низ Њујорк

Благодарение на дизајнерот Луис Милер минувачите низ Њујорк повеќе нема да се среќаваат со лошите миризби од кантите за отпадоци.

5 историски градби во Њујорк што вреди да ги видите

Додека спомениците како Статуата на слободата се често синоним за градот, постојат некои други градби кои ја симболизираат неговата богата историја.

Фотограф открил „скриен град“ во одразот на облакодерите во Њујорк

Љубопитноста е најважното нешто кај фотографирањето на Навид Барати.

Фотограф 9 години фотографира луѓе кои одат на работа, а резултатот ќе ве натера да размислите

Данскиот фотограф Питер Фунч правел фотографии од истото место во исто време цели 9 години.

Неверојатни фотографии од ноќните неонски светла на Њујорк

Фотографот Хавиер Портела ги фотографирал Бангкок, Хонг Конг и Токио, а сега направил неверојатни фотографии од неонските светла на Тајмс Сквер.

8 начини да ја носите кожната јакна како вистинска Њујорчанка

Кожната јакна е задолжително парче за оваа есен, а еве како можете да ја комбинирате со останатите есенски парчиња облека.

Тајната на добриот стил: Модни совети од смелите Њујорчанки

За љубителите на модата, Њујорк е буквално рај на земјата.