Италијански слаткар создава минијатурни светови направени од десерти

Матео Стуки е слаткар од Монца, Италија, кој создава прекрасни светови користејќи само десерти и истите ги надополнува со некои фигури.

Јапонка создава смешни картонски маски за нејзиното куче

Семба и нејзиното куче прават неверојатни костуми кои не чинат ниту еден денар.

Неверојатно креативна идеја: Плетени наместо виртуелни Покемони

Жителите на Тексас биле изненадени кога играјќи ја омилената „Покемон Гоу“, на местата осначени за собирање на нивните виртуелни пријателчиња, наишле на вистински плетени фигури.

Забавната страна на уметноста: Храна изработена од Лего коцки

Сте слушнале ли некогаш за терминот „Професионален изработувач на фигури со Лего коцки“?

Надреалистички човечки скулптури во првиот подводен музеј во Европа

14 метри под Атлантскиот океан се наоѓа неверојатниот „Museo Atlantico“, односно првиот подводен музеј на модерна уметност во Европа.

Секоја година овие браќа прават џиновски фигури од снег

Направивте снешко оваа година? Епа некој направил џиновска желка висока 3,5 метри...
Датум: 13 јан 2015
, Автор:

Разиграни минијатурни скулптури раскажуваат имагинативни приказни

Мали светови кои се преполни со креативни спомени, мечтаења и фантазии...

Татко создава смешни фигури од храна за своите деца и за целиот свет

Еден татко од Англија успеал да ги охрабри своите деца да јадат повеќе овошје и зеленчук, трансформирајќи ја нивната храна во карактери од цртаните филмови.

Во светот на Јадро фигурите

Дознајте зошто овие порцелански фигури се толку привлечни за колекционерите.

Светлосни скулптури

Јапонскиот уметник Макото Тојики твори со помош на светлина, истражувајќи ја нејзината намена при создавање инсталации, кинетички дела и сликовити скулптури.
Датум: 12 мар 2012
, Автор:

Минијатурна цементна уметност

Фигурите се дел од проектот наречен „Cement Eclipses“, кој разработува теми како што се анонимноста и напорната работа на градскиот живот.
12