пустина | Кафе пауза

Нема да ви се верува: Се гради скијачки центар во пустина!

Прочитајте за најновите достигнувања на Саудиска Арабија!

Зачудувачка сцена: Дали е ова осмото светско чудо?

Оголените темни дрвја опкружени со песочни дини изгледаат како мотив од слики на надреалистички мајстори, а не како фотографија од вистинско место.

Психоделичен феномен: Пустина среде зеленило чиј песок е во седум бои

Се верува дека овие бои се резултат на ладење на вулканска прашина и карпи на различни температури и мешање со минерали.

Неверојатни фотографии од најголемиот пост-апокалиптички фестивал во светот

Околу 4.000 луѓе присуствувале на годишниот пост-апокалиптички фестивал во Калифорнија, наречен „Wasteland Weekend“.

Земјата се трансформира во Марс во оваа неверојатна пустина

Погледнете само како се менуваат боите на пустината, претворајќи ја оваа локација во место што повеќе наликува на Марс одошто на Земјата.

Пустината ги „освојува“ Дубаи и Абу Даби на овие неверојатни фотографии

Обединетите Арапски Емирати се многу повеќе од луксузни трговски центри и облакодери...

10 неверојатни факти за пустината Сахара кои сигурно не сте ги знаеле

Според една студија, луѓето живееле во оваа пустина пред речиси 8.000 години. Денес Сахара е едно од најнепријателските места за живеење на Земјата.

Пред 6.000 години дождовно подрачје, а денес сува пустина: Што навистина се случило со Сахара?

Дали можете да замислите дека на местото на едно од најсушните делови на Земјата, некогаш имало прашума со бујна вегетација и обилни дождови?

Запознајте го човекот кој ја победил пустината

Јокуба Савадого – земјоделецот кој ја запрел сушата.

Тестирајте се и откријте што вашата фантазија кажува за вашата личност

Овој тест е многу забавен, а ќе открие многу за вашите пријатели, за партнерот, за животот... Замислете ситуација: Се движите низ пустина на камила и наеднаш гледате – коцка! Како таа коцка изгледа?
Датум: 26 сеп 2014
, Автор:

Кога условите се совршени, оваа пустина ја преплавуваат безброј разнобојни цвеќиња

Разнобојна експлозија од многубројни цветови ги преплавува пукнатините во пустината и токму тие ја прават оваа област едно од најпрекрасните места за време на пролетта.