овошје | Кафе пауза

Кое овошје содржи најмалку шеќер?

Исхраната без шеќер е актуелен тренд, но ако размислувате да го елиминирате овошјето поради природните шеќери што ги содржи, можеби ќе сакате да размислите двапати.

Кое овошје е најдобро да се консумира за време на појадокот?

Појадокот со овошје овозможува правилно функционирање на целото тело во текот на денот!

Кои видови овошје и зеленчук содржат повеќе витамин Ц од портокалот?

Не заборавајте да го снабдите организмот со сите неопходни витамини и минерали во зима!

Зошто треба секојдневно да консумирате калинка?

Калинката се смета за едно од најздравите овошја поради уникатниот состав и огромниот број корисни својства за организмот.

Неколку одлични начини како да го искористите презреаното овошје

Колку пати ви се случило да купувате намирници кога сте гладни и да купите повеќе отколку што можете да изедете?

Наместо цвеќе, оваа сезона засадете овошје и зеленчук на балконот

Наместо да купувате неколку цветни садници што најверојатно ќе треба да ги фрлите по завршувањето на сезоната, зошто да не го „украсите“ вашиот балкон со овошје и зеленчук?

Кое овошје содржи висок процент на протеини?

Кога помислувате на протеини, веројатно мислите дека ги има само во месото, морските плодови, мешунките, млечните производи и оревите. Сепак, списокот не завршува тука.

Што ќе се случи со вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Депресија, лош мирис на телото, оштетен вид - ова се само неколку работи што може да му се случат на вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук.

Расте во гроздови, го спречува дејството на лековите: 10 работи што не сте ги знаеле за „забранетото овошје“

Грејпфрутот може да има дијаметар до 15 сантиметри и да тежи до 1,5 килограми, а во Барбадос го нарекуваат и едно од седумте чуда.

Зошто смоквата е најлековитото овошје на светот?

Смоквата со право се нарекува рајско овошје на Медитеранот. Нејзините лековити делови се плодот, млечниот сок, листот и кората од дрвото.

Зошто треба да јадете колку што е можно повеќе сини плодови ова лето?

Капините, боровинките, црното грозје и сливите, освен тоа што изгледаат убаво, тие се и моќни сојузници на здравјето.

4 видови овошје и зеленчук што содржат токсични материи

Сите знаеме колку е здраво да се јаде зеленчук и овошје затоа што се богати со витамини, минерали и хранливи материи. Но, некои од нив кријат опасни материи во своите делови.