Неколку одлични начини како да го искористите презреаното овошје

Неколку одлични начини како да го искористите презреаното овошје

Колку пати ви се случило да купувате намирници кога сте гладни и да купите повеќе отколку што можете да изедете? Меѓутоа, проблемот не е во производите што може да се чуваат во фрижидер, туку во овошјето и зеленчукот што зреат многу брзо. Во продолжение ќе прочитате што да правите со овошјето што е презреано за јадење.

Неколку одлични начини како да го искористите презреаното овошје

Исечете ги кафените круши и банани во стаклен сад, посипете цимет и ставете ги во микробранова печка пет минути. Овошјето подготвено на овој начин е идеално за брз оброк. Ако имате малку повеќе време и јаболка што стојат подолго време во фрижидер, можете да го пробате следново: исечете ги на колку што е можно помали парчиња и варете ги во малку вода додека да испари, а јаболката речиси да се распаднат. Измешајте лажичка мед и малку цимет. Совршено одат со овесна каша.

Можете да направите коцки мраз од овошјето. Измешајте го во соковник или блендер и замрзнете го во калап за коцки мраз. Тоа ќе биде совршен додаток на коктели, смуди или вода. Секој вид овошје можете да го замрзнете одделно или да ги комбинирате по желба.

Презреаното киви може да послужи како маринада зад месо. Содржи ензим актинидин, кој ги разградува протеините. Испасирајте две кивија, додајте две лажици маслиново масло, лажичка јаболков оцет и скратете го времето за маринирање за половина.

Наместо шеќер, додајте банани или боровинки во смесата за американски палачинки. Ако додавате јаворов сируп, обрнете внимание и на количината за палачинките да не бидат премногу благи.

Никогаш не фрлајте го авокадото. Без оглед на изгледот, тоа секогаш може да се користи за чоколаден прелив. Измешајте го со растопено темно чоколадо и ќе добиете здрав намаз од чоколадо. Во него можете да го исечете омиленото овошје, а ќе има совршен вкус во комбинација со свеж грејпфрут. Десертот ќе биде полн со витамини К и Е.

Презреаното овошје е одлична замена за масло и јајца во рецептите за брауни и мафини. Покрај тоа што е поздраво, на тортата ќе ѝ даде сладост и густина.

Ако имате смачкани домати во фрижидер, ставете ги на хартија за печење и сушете ги во рерна на тивок оган околу 12 часа. Чувајте ги во затворена кутија. Можете да ги додадете во разни сендвичи и салати, а можете да додадете и презреана диња, ананас или шумско овошје.

Ако имате премногу меки круши и не многу свежо грозје, најдобро е да ги печете во рерна. Така се подобрува нивната природна сладост, па затоа одлично се комбинираат со житарки или крцкава брокула.

Ако сакате да му додадете свежа арома на коктелот, направете пире од презреаното овошје и потоа исцедете го во чаша.

Кафеавите и ароматични банани можете да ги додадете во јајцата или само во белките за да направите омлет со побогата текстура и побогат вкус. Одлични се и како една од состојките на овесните колачиња.

Прочитајте кои 5 работи можете да ги направите со презреано авокадо.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар