масло | Кафе пауза

Совети за нега на кожа со масло од шафраника

Никогаш доста од совети за нега на кожа посебно во есенскиве денови... Прочитајте повеќе за антиоксидантските дејства на маслото од шафраника.

Ги прочистува крвните садови, го олеснува дишењето: Секој треба да има шише од ова масло во домот

Маслото од лук може да ги одржува зглобовите во добра состојба и служи како средство за проширување на крвните садови.

Како да го користите маслото од јојоба за третман на акни?

Маслото од јојоба е исклучително нежно за кожата и е многу честа состојка во производите за нега на кожата.

Грешка поради која храната се лепи на тефлонската тава

Чешките научници дефинираа дека „термокапиларната конвекција“ е одговорна за лепење на храната во садот, процес поради кој маслото од средината на тавата се повлекува кон рабовите.

Кои се лековитите својства на маслото од црн ким?

Благодарение на своите моќни активни супстанции, црниот ким е познат како многу моќен лек кој ги ублажува симптомите на многу здравствени проблеми.

Помага при вируси и стрес: Направете масло од ѓумбир

Есенцијалното масло од овој здрав корен може да се купи во која било подобро снабдена продавница, но може да се направи и дома од само две состојки - ѓумбир и маслиново масло.

4 ситуации во кои маслото од оригано ќе ви биде од голема помош

Веројатно никогаш не сте помислиле дека треба да носите шише со масло од оригано со вас, но ќе се премислите кога ќе откриете во кои ситуации може да ви биде од голема помош.

Зошто маслото од авокадо е добро за вашата коса и тело?

Ако обожувате авокадо, фактот дека маслото од авокадо е одлично за вашето тело, кожата и косата, исто така, ќе ви значи.

Маслиновото масло и слабеењето: Најголемата заблуда поради која не губите килограми

Маслиновото масло е многу здраво и секогаш е добредојдено во исхраната, а мононезаситените олеински киселини што ги содржи го прават едно од најздравите масла.

Прочитајте зошто треба да имате чај или масло од кантарион во секое време во домот

Според народната традиција, но и научните сознанија, кантарионот (познат и како Богородична трева), успешно го победува лошото расположение и депресијата.

Подгответе ги стапалата за пролетните и летните сандали

Кога станува збор за негата на телото, слободно можеме да кажеме дека стапалата се најзапоставениот дел од нашето тело.