Прочитајте зошто треба да имате чај или масло од кантарион во секое време во домот

Прочитајте зошто треба да имате чај или масло од кантарион во секое време во домот

Според народната традиција, но и научните сознанија, кантарионот (познат и како Богородична трева), успешно го победува лошото расположение и депресијата. Но, тоа не е неговото единствено лековито својство. Билката која ја красат цветови со силна жолта боја може да се најде во облик на чај или масло. Таа има изразено антибактериско дејство и е природен антисептик. Покажува поволно делување при третирање вирални и ретровирални инфекции. Во моментов се прават повеќе испитувања за влијанието кај вирусните заболувања како ХИВ и хепатитис Ц.

Од друга страна пак, вагиналетите со кантарион се применуваат како дезинфекција, бидејќи имаат широко антибактериско дејство. Во народната, но и традиционалната медицина, вагиналетите со кантарион се користат при голем број гинеколошки проблеми. Тие помагаат при обнова на слузокожата на грлото на матката и вагината, ги отстрануваат последиците на воспаленијата и белото прање кои се проследени со чешање, болка и чувство на пецкање.

Кантарионот се употребува и за лечење депресија, како средство за смирување. Во последниве години, кантарионот станува сè попопуларно кога станува збор за борбата против депресијата. Тој е одобрен како лек за употреба блага и умерена депресија во Германија, а признат е и од страна на Светската здравствена организација. Тој се користи и при справување со стравови, промени во расположението при менопауза и опсесивно компулсивно нарушување. Екстрактот од кантарион помага и при вознемиреност, неспокојство, лошо расположение и несоница.

Прочитајте ги и овие 7 нешта што треба да ги знаете за антибиотиците.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар