Маслиновото масло и слабеењето: Најголемата заблуда поради која не губите килограми

Маслиновото масло е многу здраво и секогаш е добредојдено во исхраната, а мононезаситените олеински киселини што ги содржи го прават едно од најздравите масла. Сепак, треба да бидеме внимателни и при консумирањето на маслиновото масло, особено ако сакаме да изгубиме килограми.

Маслиновото масло и слабеењето: Најголема заблуда поради која не губите килограми

Многу луѓе го користат маслиновото масло кога сакаат да се ослободат од вишокот килограми и со него заменуваат некое друго масло сметајќи дека тоа содржи помалку калории. Меѓутоа, кардиологот Ален Ружиќ тврди дека верувањето дека маслиновото масло е добро за слабеење е една од најголемите заблуди во исхраната.

Маслиновото масло е одлична намирница – најдоброто масло кое го знаеме, но како и сите други масла, содржи многу калории. Минималната дневна количина на маснотии која треба да се внесува е 2 грама (2 мали лажички), односно 90 калории. Секој кој сака да ослабе треба да се придржува на ова правило, а салатите да не ги полева со масло, вели Ружиќ.

Затоа, маслиновото масло не смее да се користи претерано. Но, добра вест е што за разлика од растителните масла или масти, маслиновото масло има ниско количество на холестерол. Исто така, маслиновото масло е силен антиоксидант кој има високи хранливи вредности. Важно е само да се користи умерено.

Следно, дознајте кои се придобивките од секојдневното пиење маслиново масло.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Спиела во пустина, летала со параглајдер и видела 71-метарска статуа од Буда исклесана во планина. Со дигитално новинарство се занимава од факултетските денови.

Поврзани содржини

Остави коментар