Ги прочистува крвните садови, го олеснува дишењето: Секој треба да има шише од ова масло во домот

Ги прочистува крвните садови, го олеснува дишењето: Секој треба да има шише од ова масло во домот

Маслото од лук може да ги одржува зглобовите во добра состојба и служи како средство за проширување на крвните садови.

Ги прочистува крвните садови, го олеснува дишењето: Секој треба да има шише од ова масло во домот

Познато е дека лукот содржи етерично масло со алин, состојка која се разградува во алицин со сечкањето, која му дава специфичен мирис. Исто така, ги разложува мрснотиите и има антибиотско дејство. Лукот содржи витамини А, Б1, Б2 и Ц, калиум, калциум, магнезиум и фосфор. Исто така, содржи елементи во трагови, како бакар, кобалт и манган и други супстанции.

Рецепт за масло од лук

Ставете ја исчистената главица лук во тегла и прелијте ја со 1 чаша нерафинирано маслиново или сончогледово масло, а потоа ставете ја теглата во фрижидер да преноќи. Следното утро исцедете малку лимон во теглата и промешајте.

Консумирајте една лажичка од ова масло еднаш дневно пред јадење, 1-3 месеци, а по едномесечна пауза може да повторите.

Прочитајте кои се лековитите својства на маслото од црн ким.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар