замок | Кафе пауза

Австриски замок во кој стотици сиромашни луѓе биле осудени на смрт без причина

Сè започнало во 1675 година со судењето на Барбара Колерин, која признала дека нејзиниот син Пол склучил пакт со ѓаволот.

Шармантно село во Романија со уникатен дворец како од бајките

Изградено е од глина и песок, а неговиот облик потсетува на хобитски куќи или некои шумски суштества од бајка.

Дали би сакале да престојувате во замок од 78 милиони долари со приватно езеро?

Со 439 хектари приватно земјиште, овој имот претставува нова визија за животот на ранч, со сосема ново ниво на модерен луксуз.

Би живееле во овој мал замок?

Ако некогаш сте сонувале да живеете во замок, сега е вашата шанса!

Оваа двојка го изградила замокот од нивните соништа… На тркала!

Нивната креативност навистина не познава граници!

Патување околу светот преку најубавите градини кои некогаш сте ги виделе

Отпатувајте во убавината на прекрасните градини низ светот!

ТВ серија: Галавант (Galavant)

ТВ серија за принцот Галавант кој сака да му се одмазди на кралот кој ја украл неговата вистинска љубов...

Проколнати хотели: Не е препорачливо за оние со слабо срце

Самоубиство, убиство или ненадејна смрт се основата на мрачните приказни за духовите кои скитаат низ проколнатите хотели ширум светот и ги „ловат“ гостите.
Датум: 10 авг 2014
, Автор:

Замрзната приказна: магично фотопатување во недопрен замок од 17-тиот век

Неверојатна серија фотографии направена во замок стар 350 години...

Неверојатни геометриски замоци од песок

Фантастични облици кои изгледаат како да се од некој друг свет...

Прекрасен замок во Калифорнија

Замокот „Hearst“ се наоѓа на централниот брег во Калифорнија и претставува прекрасна историска знаменитост.

Стар швајцарски замок претворен во луксузен хотел

Хотелот „Dolder Grand Hotel“ се наоѓа во Цирих, Швајцарија и е еден од најпрестижните во светот. Замокот е дизајниран од страна на Сер Норман Фостер, направен e во 1898 година, а реновиран во 2008 година.
12