диета | Кафе пауза - Part 3

Што е флекситаријанската диета и дали треба да ја пробате?

Секојдневно се појавуваат нови и необични диети и понекогаш е навистина тешко да ја одбереме онаа што е најдобра за нас и за нашето тело.

Експертите тврдат дека ова е најлесната диета за следење

Дали некогаш сте се запрашале зошто диетите делуваат невозможни и ретко функционираат?

Што е интуитивно јадење и зошто е подобро од која било диета?

Принципите на интуитивното јадење не наликуваат на ниту една диета. Според нив ограничувањето на храната е неефективен и нездрав начин на слабеење.

7-дневна детокс диета препорачана од нутриционисти

Целта на детокс диетите е чистење на организмот од многуте токсини.

5 видови „лоша“ храна којашто всушност е добра за вас

Некои видови храна, како што се компирите, бананите и јајцата, се неправедно етикетирани како нездрави и лоши за нас.

Каква е шведската диета и како може да се применува секој ден?

Оваа диета вклучува многу зеленчук, а мала количина јаглехидрати и го забрзува метаболизмот.

Најдоброто истражување: Тестенините се одлични за слабеење

Колку и да внимавате на исхраната, понекогаш тестенините се совршениот оброк. А сега едно истражување покажало дека тестенините можеби и не се толку лоши.

Диета што е подобра дури и од вежбање за вашиот мозок

Диетите кои имаат 40% помалку калории од препорачаниот дневен внес се верува дека го намалиле воспалението во мозоците на глувците.

Фритата со зеленчук и сирење: Појадок според најпребаруваната диета за 2017-та година

Што е катогена диета? Ова е најпребаруваниот здравствен поим во 2017-та година според Гугл.

Како популарните диети си поигруваат со вашиот организам?

Иако нутриционистите ширум светот апелираат за опасноста од држењето рестриктивни диети, изгледа дека за многумина тие се пречка до совршената линија.

Есента е идеално време за да ја испробате диетата со печурки

Заменете го месото во исхраната со вкусни и здрави печурки и наскоро ќе се ослободите од мастите од критичните места и ќе имате убава кожа и коса.

Научно докажано: Кои се најдобрите, а кои најлошите денови за започнување диета?

Една од најтешките одлуки кои ги имаат луѓето со вишок килограми е одлуката кога да започнат со диета.