балон | Кафе пауза

5 одлични дестинации за летање со балон

Кога мислиме на шарени балони на небото, веднаш помислуваме на Кападокија. Но, постојат и други дестинации каде што можете да уживате во спектакуларен поглед од балон.

Направете сами: Сјајни снежни лампиони

Овие лампиони прекрасно би се вклопиле на вашата новогодишна елка, но може да ги користите и како декорација низ домот за да имате нешто што ќе ве потсетува на зимата и празниците.

8 трикови со вода кои ќе ве остават без зборови

Погледнете ги овие одлични научни трикови кои ќе ве остават без зборови и ќе ве натераат уште веднаш и самите да ги пробате...

Лет со балон на зајдисонце во мистичната Кападокија

Раната есен е идеално време за посета на необичната Кападокија. Воодушевувачката глетка во комбинација со одличните услови за летање, им овозможуваат на балоните да лебдат помеѓу камените куќи, вгнездени во необичните карпести формации.

Дали вдишувањето хелиум од балон е забавно или смртоносно?

Пред да се решите на ваков вид забава, задолжително информирајте се дали е тоа паметен избор.

Вистинска летечка куќа како во „Up“

Телевизискиот канал National Geographic собрал тим од инженери и научници и со нивна помош направиле реплика на куќата со балони од филмот „Up“.

Фотографии од фестивалот на балони на топол воздух во Албакурки

Matt Kloskowski е фотограф кој неодамна добил неверојатна прилика, да биде дел од едно волшебно случување...
Датум: 25 окт 2010
, Автор: