Вистинска летечка куќа како во „Up“

Сте го гледале анимираниот филм „Up“ од Pixar? Седумдесет и осум годишниот старец Карл Фрeдриксен решава да го исполни сонот на неговата најсакана и многу почитувана почината сопруга Ели, да ја види Јужна Америка. Карл прицврстува многу балони на нивната семејна куќа и така тргнува на незаборавно патување, на кое ќе му се придружи малиот извидник, осумгодишниот Расел.Вистинска летечка куќа како во „Up“Телевизискиот канал National Geographic собрал тим од инженери и научници и со нивна помош направиле реплика на куќата со балони од филмот „Up“. Куќата била направена со димензии 16х16 и била висока 18 метри. На неа биле закачени 300 балони полни со хелиум. Овој проект бил направен за потребите на серијата „How Hard Can it Be“. Снимки од просецот на изработка на куќата и од моментот на закачување на балоните ќе се емитуваат на есен на National Geographic. Куќата со балони била во воздух еден час, и тоа на територијата на Лос Анџелес.Вистинска летечка куќа како во „Up“Вистинска летечка куќа како во „Up“Вистинска летечка куќа како во „Up“Вистинска летечка куќа како во „Up“Погледнете го кратиот видео клип и видете како изгледа оваа неверојатна летечка куќа:


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

  1. anu$ Reply

    uuu sakam da ziveam vo kukataa!!! 🙂

Остави коментар