Лоша вест за оние кои сакаат да пијат кафе или чај на работното место

Лоша вест за оние кои сакаат да пијат кафе или чај на работното место

Бактериите се апсолутно насекаде и е невозможно да создадете стерилна средина за живот и работа, но барем можете да го промените она за кое сте лично одговорни.

Професорот по микробиологија од Универзитетот во Аризона, д-р Чарлс Герба, утврдил дека околу 90% од шолјите кои ги користиме во канцелариите, всушност се полни со бактерии, а 20% од нив имаат и фекални бактерии.

Се поставува прашањето како тие стигнале таму и колку е пресуден човечкиот фактор за тоа.

Се сомневаме дека луѓето ги оставаат на шолјите, а тоа се случува кога е нивното миење во прашање. Универзитетската студија укажува на тоа дека 1 од 5 шолји содржи микроби. Погледнете ја вашата канцеларија и веднаш отстранете ги сите валкани шолји, бидејќи тие се извор на зарази.

Д-р Герба вели дека за миење на шолјите во заедничката кујна, се користат сунѓери кои не се чистат редовно или пак се чистат неправилно и кои се покриени со неверојатен број на бактерии. Кога користиме такви сунѓери ние само додаваме бактерии, наместо да ги елиминираме.

„Ако баш не можете без овие напивки, тогаш својата шолја носете ја дома секојдневно и измијте ја во машина за садови или под млаз топла вода“, советува д-р Герба.

Но, дали сте вистински зависник од кафе? Доколку пиете 4 шолји кафе дневно, тогаш имаме добри вест за вас!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар