Водолија и рак – љубовна комбинација

„Спротивностите се привлекуваат“ е реченица која ја опишува љубовта помеѓу партнерите со хороскопски знаци рак и водолија. Водолијата има необичен поглед кон животот, а ракот светот околу него го гледа низ една емоционална призма. Додека ракот честопати сака да одмара и да се релаксира во неговото „дувло“, водолијата ја користи секоја можна прилика да излезе надвор од дома, да се социјализира, да организира некоја журка и да се врати со еден куп спомени од незаборавниот помин. Водолијата сака да биде меѓу нејзините пријатели. Социјалните „збиранки“ се едноставно – нејзина ствар. Ако ракот и водолијата успеат да ги спојат нивните поединечни квалитети на позитивен начин, ќе успеат и да ги реализираат нивните соништа. И двата знака се амбициозни и решителни, сакаат да го остварат тоа што го замислиле и не сакаат да се расправаат.Водолија и рак – љубовна комбинацијаРакот е старомоден, има традиционални размислувања и живее според една иста рутина. Водолијата, од друга страна е многу модерна, современа и мрази монотоно секојдневие, поради што може да се проѕева од досада додека ги слуша работите во кои ракот наоѓа комфор. Од друга страна, ракот може да биде заинтригиран од смислата за авантура и возбуда која ја има неговата водолија, но неговиот традиционален ум може да се случи да не може да држи чекор со револуционерниот ум на водолијата. И покрај тоа што водолијата нема да ја цени посесивноста која ја има ракот, таа сепак може да ужива во стабилноста која тој може да и ја овозможи. Но, таа не сака тоа да го признае на глас.

Управител на ракот е Месечината (емотивност), а на водолијата се Сатурн (Карма) и Уран (Бунт). Месечината во ракот внесува нежност, емоции и грижа за напредокот на работен план и во семејниот живот, кои се централни теми во животот на речиси секој припадник на овој хороскопски знак. Сатурн во водолијата внесува студена, мажествена енергија, волја за напорна работа и дисциплина кои водат кон патот до успехот, додека пак Уран ја симболизира целата необичност, уникатност на овој знак, како и неговата тенденција за кроење планови за далечната иднина.

Оваа љубовна врска ќе има поента за водолијата, ако и двајцата партнери гледаат „напред“ и не се плашат да си ги извалкаат нивните раце од напорна работа. Ракот може да ја научи дружељубивата, интелигентна водолија како да ја цени вредноста и длабочината на емоционалните импулси, а неговата нежност ќе внесе убавина и удобност во нивната врска. Додека ракот ја подучува водолијата за емоционално отворање на нејзиното срце, таа би дала сè да може да се „извлече“ од непријатни ситуации кои излегуваат од контрола. Но тоа не значи дека водолијата е „студена“ личност; од топлината и нежноста која ја шири ракот во врската, таа сепак може да научи многу.

Водолијата го гледа животот како интелигентна вежба на умот, со која мозокот непрестајно се развива, а ракот за разлика од неа е попрактичен и реален. Кога ракот престанува да се прашува „Како ова прави да се чувствувам?“, водолијата продолжува и понатаму да се прашува „Што уште се крие таму?“. На водолијата и ракот може да им претставува тешкотија да го разберат „светот“ во кој живее нивниот партнер, а конфликт може да настане доколку водолијата стане премногу „ладна“, а ракот премногу емотивен. Несогласувањата може да завршат на начин што партнерите ќе сфатат дека се борат за различна цел: ракот ќе продолжува да бара повеќе и повеќе, а водолијата сè повеќе и повеќе ќе се оддалечува. Со прифаќањето на фактот дека нивните „светови“ се различни, ракот и водолијата можат успешно да ги прославуваат нивните спротивставени карактери, наместо да ги доживуваат како закана за нивната врска.

Ако партнерите имаат добро обмислен план, тие ќе го почитуваат до крај. Доколку тие научат да ја вреднуваат нивната врска и ги искористат нивните заеднички особини – истрајност и упорност, никогаш нема да го изгубат тоа што го имаат и постојано ќе мислат еден на друг. Ако наидат на пречки на патот до нивната среќа, водолијата може да се обиде да сфати дека ракот е срамежлив и сака понекогаш да се повлекува во домашна атмосфера, а не дека тоа е негов начин за емоционална манипулација врз неа. Секако ракот треба да се труди да не биде преемотивен. Ако се договорат да работат на заедничка цел – нивната меѓусебна среќа, тие ќе можат да имаат убава врска.

Најдобриот аспект од нивната врска е тоа што, кога ќе решат дека сакаат да бидат заедно, да се борат за нивната љубов, комбинирајќи ги нивните различни енергии, тие ќе пронајдат еден природен баланс и ќе се забавуваат токму поради нивните разлики. Кога тоа ќе се случи, ракот и водолијата постануваат една необорлива сила.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

 1. Borche Reply

  Благодарам.

 2. reni Reply

  tocno taka funkcionirame veke 18 godini od koi 10 vo brak vistina e sprotivnostite se privlekuvaat

 3. rakkkkkkkkkkkkk Reply

  TOCNOOO!!!

 4. Borche Reply

  Незнам како би функционирал, но би сакал да пробам со личноста која ми се допаѓа.

 5. majaaaaaaaa Reply

  Jas sum vodolija isto i decko mi, taka da bi sakala da pisete za taa kombinacija:))))

 6. Vodolija Reply

  A za vodolija i skorpija?ako moze nesto i za taa kombinacija:)))

 7. Vodolija Reply

  Fala vi:))

 8. mmm Reply

  moze za Ribi & Oven 😀

  • Кафе пауза Reply

   Може. Тоа е следно 🙂

 9. buba Reply

  Haha se e vistina. Jas sum vodolja, decko mi rak. Samo sto jas sum podominantniot partner, pa negovite tradicionalni sfakanja odat vo kanta. 🙂 Tocno e deka se preemotivni, jas ne se pritresuvam za nisto. Sepak e ova luda kombinacija, barem spored mene – nekoj patrijarhalen, tradicionalen tip, so nekoj svrten kon novite vrednosti, nekoj koj otfrla se sto e tradicionalno…..

 10. Virgoo Reply

  Kje moze li Devica-Oven kombinacija ? 🙂

 11. dijana Reply

  moze za bliznaci-rak ve molam

 12. Име Reply

  potpolno se soglasuvam

Leave a Reply to Virgoo Cancel reply