Јапонски ресторан со беспрекорен дизајн

Јапонски ресторан со беспрекорен дизајн

Ресторанот „Tori-Tori“ е еден од највисоко рангираните суши-ресторани во Мексико Сити. Пред извесно време беше отворен уште еден нов ресторан во Поланко, Мексико. Градбата е заеднички проект на архитектот Мишел Роџкинд и дизајнерското студио „Esrawe“. Бидејќи новиот ресторан се наоѓа на многу поголема површина, тие сакале тој да остава впечаток на нешто специфично и несекојдневно.Јапонски ресторан со беспрекорен дизајнНајвпечатлив дел од целата градба е можеби самата фасада. Изработена е од два слоја железо, кои претставуваат мрежа, така направена за да потсетува на растението бршлен, кое го има на високата ограда околу ресторанот. Бидејќи „Tori-Tori“ е јапонски ресторан, ентериерот ја отсликува јапонската култура и стил, но не во строга интерпретација. Мебелот за секој дел од просторот е дизајниран според замислата на сопствениците.Јапонски ресторан со беспрекорен дизајнЈапонски ресторан со беспрекорен дизајнЈапонски ресторан со беспрекорен дизајнЈапонски ресторан со беспрекорен дизајнЈапонски ресторан со беспрекорен дизајнЈапонски ресторан со беспрекорен дизајнЈапонски ресторан со беспрекорен дизајнЈапонски ресторан со беспрекорен дизајн


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар