Скулптури изработени од автомобилски делови

Сите овие метални скулптури кои ќе ги видите на сликите се дело на швајцарскиот артист Том Самуи, а се целосно изработени од рециклирани делови од автомобили и мотори. Откако ќе ги собере потребните материјали од локалниот отпад, Самуи ги чисти и сортира сите парчиња, за потоа да ги реупотреби. Скулптури изработени од автомобилски деловиНиту еден дел од автомобил или мотор кој претходно бил земен не се фрла, туку се употребува во некоја скулптура. Откако сите делови ќе се спојат заедно, скулптурата се полира и се прекрива со лак против кородирање на металот. Целиот процес за изработка на едно дело може да трае и до 400 часа. Секоја скулптура е изработена со многу внимание, а тоа може да се забележи по прецизноста и деталите.Скулптури изработени од автомобилски деловиСкулптури изработени од автомобилски деловиСкулптури изработени од автомобилски деловиСкулптури изработени од автомобилски деловиСкулптури изработени од автомобилски деловиСкулптури изработени од автомобилски делови
———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар