Опасно вкусен: Мексикански рецепт за топено сирење

Опасно вкусен: Мексикански рецепт за топено сирење

Queso fundido е традиционално јадење во северниот дел на Мексико кое се служи како закуска или топло мезе додека другата храна сè уште се подготвува и се служи со топли тортиљи.

Опасно вкусен: Мексикански рецепт за топено сирење

Потребни состојки:

  • 1 пиперка со средна големина
  • 1 кромид
  • мелена лута пиперка (по избор)
  • 240 грама моцарела
  • 170 грама гауда сирење или едамер
  • 170 грaма кулен
  • сол
  • тортиљи за сервирање

Начин на подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 200 степени целзиусови.

2. Исечкајте ги пиперките и кромидот. Изрендајте ги моцарелата и двете видови сирење.

3. Исечкајте го колбасот на мали парчиња и пржете ги во тава додека не станат крцкави, околу 7 минути. Извадете ги и оставете ги на страна.

4. Во тавата со малку масло додадете бибер, кромид и малку сол. Зголемете ја топлината и пржете додека не омекне кромидот.

5. Тргнете ја тавата од оган. Вратете ги колбасите во тавата. Додадете ги двете сирења и добро измешајте. Префрлете ја смесата во огноотпорен сад и печете додека сирењата целосно не се стопат, околу 8 до 10 минути.

6. Послужете со топли тортиљи. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот денешен предлог, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за бразилски крокети со пилешко и сирење.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар