Обоените пејсажи во Кина Данксија

Кина Данксија е област заштитена од Унеско во која се наоѓаат неверојатните обоени пејсажи кои се развиле во суптропската зона во југозападна Кина. Тие се карактеризираат со спектакуларни црвени гребени, вклучувајќи и драматични природни столбови, кули, котлини, долини и водопади. Овие каменести пејзажи помогнале при одржување на суптропските зимзелени шуми во кои живеат различни видови флора и фауна, од кои голем дел се сметаат за ретки или во опасност од изумирање.

Погледнете ја галеријата со фотографии од овие обоени пејсажи во Кина. Прекрасни се, нели?

Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој во слободно време обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Одрекува дека е зависна од кофеин, но цврсто верува дека со помош на поголемо количество кафе може да го освои светот. :)

Поврзани содржини

Остави коментар