Обоените пејсажи во Кина Данксија

Кина Данксија е област заштитена од Унеско во која се наоѓаат неверојатните обоени пејсажи кои се развиле во суптропската зона во југозападна Кина. Тие се карактеризираат со спектакуларни црвени гребени, вклучувајќи и драматични природни столбови, кули, котлини, долини и водопади. Овие каменести пејзажи помогнале при одржување на суптропските зимзелени шуми во кои живеат различни видови флора и фауна, од кои голем дел се сметаат за ретки или во опасност од изумирање.

Погледнете ја галеријата со фотографии од овие обоени пејсажи во Кина. Прекрасни се, нели?

Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија Обоените пејсажи во Кина Данксија


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар