Зошто секојдневно треба да јадеме по една лажичка сусам?

Зошто секојдневно треба да јадеме по една лажичка сусам?

Ако во вашата храна често додавате сусам, тогаш му правите голема услуга на вашиот организам. Постојат неколку видови сусам: црн, бел, црвен… И сите сорти се разликуваат не само по бојата, туку и по маслата и протеините кои ги содржат. Витамините Б, А, Е, лецитинот, ниацинот, бројните минерали како калциумот, калиумот и магнезиумот, фосфорот, железото и цинкот, самите говорат за вредноста на оваа, по големина ситна, но по влијание голема и моќна билка.

Зошто секојдневно треба да јадеме по една лажичка сусам?

Дентални и забни болести

Сусамот ги зајакнува забите и позитивно делува на здравјето на усната празнина и непцата, а со неговата употреба се намалуваат воспаленијата, инфекциите и забниот камен.

Го зајакнува кардиоваскуларниот систем

Сусамот го намалува крвниот притисок, како и ризикот од појавата на срцеви болести. Доколку го консумирате во комбинација со мед, тогаш ќе го зајакнете имунитетот, ќе го стимулирате менталното и физичкото здравје и ќе го подобрите квалитетот на косата и кожата.

Антиоксиданс

Сусамот содржи две единствени соединенија од групата лигнани – сезамин и сезамолин. Резултатите од последните истражувања ја покажуваат важноста на сусамот во улогата на зајакнувањето на нашиот организам и делувањето во борбата против слободните радикали. Сусамот исто така е многу корисен во борбата со потешките заболувања како што е карциномот на цревата и грлото и борбата за подобро здравје, воопшто.

Здравјето на кожата и убавината

Сусамовото масло ги смирува иритациите, а со тоа што содржи витамин Е и цинк, делува и на здравјето на кожата, нејзината еластичност и го забавува процесот на стареење и прераната појава на брчки.

Аналгетик

Локалното аплицирање на заболените места го покажува влијанието на сусамовото масло како одлично во намалувањето на болките. Се препорачува и за слабото снабдување на ткивата со крв и слабата циркулација.

Афродизијак

Со редовното консумирање на сусамот, се намалува ризикот од импотенција кај мажите и позитивно делува на јакнењето и поттикнувањето на виталните функции и зајакнувањето на репродуктивното ткиво.

Го регулира менструалниот циклус

Поради оваа причина, сусамот е препорачан како составен дел од исхраната на секоја жена, посебно во предменструалниот период. Инаку, ги намалува менструалните болки и ги ублажува симптомите на ПМС.

Ги зајакнува коските

Сусамот е богат со калциум, а неговото влијание при длабокото навлегување во ткивата, дополнително зборува за неговата важност во зачувувањето на здравјето и цврстината на нашите коски. Посебно се препорачува за лицата заболени од остеопороза.

Нутритивен тоник

Сусамот е лесен лаксатив и лесно го регулира варењето на храната и работата на цревата, како и на целокупното функционирање на дигестивниот систем.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар