Успешни vs. неуспешни луѓе. Која е разликата?

Успешни vs. неуспешни луѓе. Која е разликата?

„Ние сме она што постојано го правиме. Затоа извонредноста не е чин туку навика.“ – Аристотел

Вашиот успех во иднина зависи од вашите постапки денес. Доколку сакате успешна иднина, внимавајте на вашите навики и секогаш вашите постапки насочете ги кон позитивни исходи.

1-uspeshni-vs-neuspeshni-lugje-koja-e-razlikata-www.kafepauza.mk_

Инфографикот е дело на „Success Story

Погледнете ги навиките на успешните наспроти навиките на неуспешните личности. На која страна ќе застанете вие?

2-uspeshni-vs-neuspeshni-lugje-koja-e-razlikata-www.kafepauza.mk_

Навики на неуспешните личности:
 • Дејствуваат пред да размислат.
 • Мислат дека знаат сè.
 • Се обидуваат да ги спуштат другите на свое ниво.
 • Престануваат со учење.
 • Размислуваат, зборуваат и дејствуваат негативно.
 • Ги обвинуваат другите.
 • Повеќе зборуваат а помалку слушаат.
 • Се плашат од промена.
 • Лесно се откажуваат.
 • Залудно си го трошат времето.
 • Чуваат за себе и кријат информации и податоци.
 • Лесно им се одвлекува вниманието.
 • Критикуваат.
 • Не си поставуваат цели.
 • Секогаш го одбираат полесниот пат.
 • Не знаат што сакаат да бидат.
 • Тајно се надеваат на туѓ неуспех.
 • Чуваат омраза во себе.
 • Секогаш се лути на останатите.
 • Преголем акцент ставаат на нивните права и овластувања.

3-uspeshni-vs-neuspeshni-lugje-koja-e-razlikata-www.kafepauza.mk_

Навики на успешните личности:
 • Го следат својот напредок.
 • Учат од своите грешки.
 • Минуваат време со вистинските личности кои влијаат позитивно.
 • Одржуваат баланс во животот.
 • Си поставуваат цели.
 • Размислуваат долгорочно.
 • Им делат комплименти и пофалби на другите.
 • Прават to-do листи.
 • Ја распознаваат својата намера и мисија.
 • На другите им посакуваат успех.
 • Прифаќаат одговорност за својот неуспех.
 • Имаат силна желба и стремеж.
 • Работат посветено и со страст.
 • Учат, читаат и се подобруваат секојдневно.
 • Преземаат ризици.
 • Добро се справуваат со проблеми.
 • Љубезни се и скромни.
 • Споделуваат битни информации кои им се потребни на другите.
 • Споделуваат радост.
 • Им простуваат на другите.
 • Зборуваат за идеи.
 • Отворени се за промена.

4-uspeshni-vs-neuspeshni-lugje-koja-e-razlikata-www.kafepauza.mk_

Можности за успех

Кои ставови ви носат најголеми шанси за успех?

 • Го направив тоа. – 100%
 • Јас сум. – 90 %
 • Јас можам. – 80%
 • Мислам дека можам. – 70%
 • Би можел/а. – 60%
 • Мислам дека би можел/а. – 50%
 • Сакам… – 40%
 • Посакувам да можев. – 30%
 • Не знам како. – 20%
 • Не можам. – 10%
 • Нема да… – 0%


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар