Сексуалните фантазии не се толку „безобразни“ како што мислевте

Сексуалните фантазии не се толку „безобразни“ како што мислевте

Група научници спровеле истражување за сексуалните фантазии на 1.516 испитаници кои добиле листа од 55 најразлични мечти, вклучувајќи ги и оние најсмелите. Тие требало да ја оценат секоја фантазија според интензитетот, а омилената да ја опишат што подетално.

Сексуалните фантазии не се толку „безобразни“ како што мислевте

Резултатите покажале дека и кај двата пола предност имале оние што вклучуваат романтични емоции. Неочекувано, се согласувате? Непланираниот секс, како и сексот на необични места биле веднаш зад фантазиите со романтичните емоции.

Но тука не е крај на истражувањето. Резултатите покажале дека 65% од жените ја одбрале сексуалната потчинетост како една од омилените сексуални фантазии, а повеќе од 52% се одлучиле за различни видови врзувања. Овие фантазии „палат“ и кај мажите, но тие сепак предност им дале на оние со орален секс, секс надвор од бракот, со повеќе жени одеднаш и ејакулација на телото на партнерката.

Можеби ќе ве интересира и овој водич за тантрички секс: Вака воделе љубов пред 5.000 години!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар