Најлон торта: Хит рецепт кој го обиколи целиот интернет

Бело тесто во комбинација со кекс и крем банани кои ќе ве остават без зборови

Најлон торта: Хит рецепт кој го обиколи целиот интернет

Потребни состојки:
  • 10 јајца
  • 400 грама шеќер
  • 1 супена лажица оцет
  • 500 милилитри млеко
  • 3 супени лажици брашно
  • 250 грама маргарин
  • 3 кесички инстант шлаг
  • 150 грама мелен кекс
  • 100 грама чоколадо
  • 10 крем банани
Начин на подготовка:

За кората, изматете ги белките со 250 грама шеќер и оцет. Матете сè додека не добиете цврст снег. Премачкајте го садот за готвење со маргарин и сипете брашно врз него, а потоа додадете ја смесата со белките и оставете ја да се суши 45 минути на 150 степени.

За филот, изматете ги жолчките со млеко, додајте брашно и 150 грама шеќер, па гответе ги на пареа сè додека не згуснат. Потоа тргнете ги од оган и оставете ги да се оладат малку, па додајте го маргаринот, изматен и подготвениот шлаг (направен од 2 кесички). Поделете ја смесата на два дела. Во првиот дел ставете го кексот и стопената чоколада, а во другиот дел крем бананите.

Врз готовата кора наредете го прво темниот фил, а потоа посветлиот. За крај, премачкајте ја тортата со останатата кесичка шлаг.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар