Кујнски трикови: Како да ги измерите состојките без вага?

Кујнски трикови: Како да ги измерите состојките без вага?

Колку пати сте биле во ситуација да не можете точно да ги измерите потребните состојки. Сепак, постои начин. Погледнете како можете да измерите брашно, шеќер, гриз и други состојки со помош на лажица или на шолја.

Кујнски трикови: Како да ги измерите состојките без вага?

Кристален шеќер:

 • Рамна лажица – 12 грама
 • Полна лажица – 25 грама
 • Рамна лажичка – 4 грама
 • Полна лажичка – 8 грама

Шеќер во прав:

 • Рамна лажица – 15 грама
 • Полна лажица – 30 грама
 • Рамна лажичка – 5 грама
 • Полна лажичка – 10 грама

Брашно:

 • Рамна лажица – 12 грама
 • Полна лажица – 20 грама
 • Рамна лажичка – 3 грама
 • Полна лажичка – 7 грама

Гриз

 • Рамна лажица – 10 грама
 • Полна лажица – 22 грама
 • Рамна лажичка – 3 грама
 • Полна лажичка – 7 грама

Ориз

 • Рамна лажица – 15 грама
 • Полна лажица – 30 грама
 • Рамна лажичка – 3 грама
 • Полна лажичка – 5 грама

Млеко или вода

 • Лажица – 15 милилитри
 • Голема чаша – 100 милилитри
 • Шолја – 250 милилитри
 • Мала шолја – 50 милилитри

Зачини

 • Лажичка густин – 2 грама
 • Лажичка прашок за печиво или желатин во прав – 3 грама
 • Лажичка сол, лажичка млеко во прав или коцка шеќер – 5 грама
 • Лажичка мелено кафе – 6 грама

Зеленчук

 • Домат со средна големина – 100 грама
 • Морков со средна големина – 100 грама
 • Компир со средна големина – 90 грама
 • Кромид со средна големина – 90 грама

Погледнете уште неколку кујнски трикови за супер-домаќинки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар