Храна која ќе ви помогне да се заштитите од сонцето

Бидејќи летото е на самиот праг, важно е да почнете со заштита од сонцето. Не би требало целосно да го избегнувате бидејќи сепак, сонцето ни е извор на витаминот Д, но важно е правилно да се заштитите кога сте изложени на неговите зраци.

(9)hrana-koja-kje-vi-pomogne-da-se-zashtitite-od-sonceto-kafepauza.mk

Кремите за заштита се задолжителни бидејќи тие ја штитат вашата кожа од оштетување, но постои начин да го заштитите и целото тело преку храната што ја консумирате. Одредени прехранбени продукти се богати со витамини и материи кои природно ја зголемуваат заштитата на кожата и го поттикнуваат нејзиното заздравување. Погледнете за кои намирници станува збор.

Бадеми

(1)hrana-koja-kje-vi-pomogne-da-se-zashtitite-od-sonceto-kafepauza.mk

Бадемите се одличен извор на витаминот Е кој помага во заштитување и обновување на кожата. Тие исто така содржат кверцетин кој го забавува стареењето на клетките на кожата со тоа што го раствора колагенот и го намалува појавувањето на лузни.

Домати

(2)hrana-koja-kje-vi-pomogne-da-se-zashtitite-od-sonceto-kafepauza.mk

Доматите се нарекувани и природна заштита од сонце бидејќи содржат големо количество од антиоксидансот ликопен. Ликопенот е хранлива материја која се создава во растенијата и ги штити од штетите кои настануваат од природата и од УВ зраците. Тој исто така го намалува воспалението на кожата кое се јавува како резултат од изложеност на УВ зраците.

Лосос

(3)hrana-koja-kje-vi-pomogne-da-se-zashtitite-od-sonceto-kafepauza.mk

Лососот е богат со омега 3 масните киселини, а особено со еикозапентанонска киселина (EПА). Оваа киселина ја заштитува кожата од сонцето така што го продолжува времето кое ѝ е потребно да изгори.

Преминете на следната страница за повеќе видови храна што помага при заштита од сонцето…

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар