Ефективни домашни третмани за намалување на растот на несаканите влакна

Влакната често растат на незгодни делови од лицето и телото. Опциите за ослободување од нив се познати: депилирање, бричење или осветлување. Сепак, ова се моментални решенија. За да го намалите нивниот раст на подолг рок, ви нудиме 4 ефективни домашни третмани, кои се евтини и лесни за изведување.

Ефективни домашни третмани за намалување на растот на несаканите влакна

Лимон и шеќер

Измешајте 10 мл свежо исцеден лимонов сок и 30 грама шеќер. Потоа, додадете 150 мл обична вода во смесата. Измешајте ги убаво сите состојки и потоа нанесете од смесата на оние делови од телото каде што сакате, аплицирајќи во насока на растење на влакната. Оставете да стои 15 минути, а потоа измијте ги деловите со ладна вода. Благо протривајте го регионот додека се плакнете.

Миксот од лимон и шеќер во гранули се однесува како благ ексфолијант и овозможува спречување на растот на несаканите влакна. Лимоновиот сок има својства на природен антисептик и има атстрингентно дејство. Повторувајте ја постапката еднаш неделно и ќе го забележите прогресот.

Ефективни домашни третмани за намалување на растот на несаканите влакна

Мед и лимон

Уште еден лек за спречување на прекумерен раст на влакната на телото е мешавината од 40 мл мед и 10 мл лимонов сок. Нанесете од смесата во насока на растењето на влакната со помош на памучно перниче. Оставете ја пастата да делува 15-20 минути и потоа исплакнете. Повторувајте го третманот двапати неделно 3 недели и потоа скратете на еднаш неделно.

Ефективни домашни третмани за намалување на растот на несаканите влакна

Брашно од леблебија, куркума и урда

Подгответе густа паста од брашно од леблебија, куркума и урда. Нанесете на саканите делови и оставете да се исуши. Кога смесата ќе се исуши, отстранете ја од кожата со нежно протривање и потоа измијте се со ладна вода.

Ефективни домашни третмани за намалување на растот на несаканите влакна

Лимонов сок и брашно од леблебија

Направете микс од 30 грама брашно од леблебија, 150 мл вода и 10 мл лимонов сок. Добро измешајте. Нанесете од миксот на оние делови од телото каде што имате потреба и оставете да стои 15 минути. Потоа измијте се со нежно движење во насока на растот на влакната. Повторувајте ја постапката двапати неделно 2 месеци и ќе ја забележите разликата.

Ефективни домашни третмани за намалување на растот на несаканите влакна

Секој од овие третмани е ефективен доколку се применува редовно. За која опција и да се одлучите, најпрво тестирајте ја смесата на раката за да се осигурате дека немате негативна реакција на состојките и потоа продолжете.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар