Единствениот вид храна што не би требало да го јадете пред да одите на плажа

Единствениот вид храна што не би требало да го јадете пред да одите на плажа

Одењето на плажа за многумина претставува можност за одмор и уживање, но изборот на храна може да ви го уништи целото доживување. Имено, многу е важно што ќе јадете пред одењето на плажа, а најлошиот избор се токму млечните производи.

Единствениот вид храна што не би требало да го јадете пред да одите на плажа

Тоа е така бидејќи млечните производи можат да предизвикаат голема подуеност и гасови, поради што нема да можете целосно да уживате во летните активности како што се пливање, нуркање и слично.

Ако сакате да ги одбегнете непријатната подуеност и гасовите додека сте на плажа, немојте да јадете сладолед, сирење, ладно кафе и слични производи дури и да не страдате од нетолеранција на лактоза.

Наместо тоа, консумирајте овошје и зеленчук. На тој начин нема да имате никакви проблеми и ќе можете целосно да уживате во плажата, сонцето и пливањето.

Прочитајте и зошто одењето на плажа може да направи чуда за вашето психичко здравје.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар