4 причини зошто мажите престануваат да комуницираат во бракот: Еве како да им помогнете да се отворат

4 причини зошто мажите престануваат да комуницираат во бракот: Еве како да им помогнете да се отворат

Комуникацијата е еден од најважните фактори за успешен брак. Кога паровите имаат здрав разговор, тоа не само што ја зајакнува нивната врска, туку ги решава и сите проблеми што се закануваат да го уништат нивниот среќен живот.

4 причини зошто мажите престануваат да комуницираат во бракот: Еве како да им помогнете да се отворат

Но, кога комуникацијата во бракот згаснала затоа што сопругот решил да престане да зборува со својата сопруга, тогаш проблемот е тежок за решавање.

Еве 4 вообичаени причини зошто женетите мажи престануваат да комуницираат.

1. Биолошки разлики меѓу мажите и жените

Мажите биле различни од жените уште од античко време. Жените биле чувари на огништето, а мажите ловци и воини. Жените продолжуваат да претпочитаат разговор, додека мажите да носат заклучоци.

Само прочитајте ги вашите пораки испратени од жени и споредете го бројот на зборови со оние што ги испраќаат мажите. Така се градиме биолошки и невролошки – жените сакаат да решаваат проблеми, но мажите имаат свој начин за решавање проблеми или нешта за кои мислат дека се проблеми.

На мажите им е потребна одлука и сакаат да ги „разработуваат нештата“. Тие ги избегнуваат проблемите што ги прават жените нервозни. Избегнувањето е честа појава кај мажите. Жените се многу поотворени и бараат одговори за да се смират.

2. Различни стилови на комуникација

Ако жената е агресивна во својата фрустрација да реши некој проблем и вика да го привлече вниманието, можете да бидете сигурни дека станува збор за „тивко насилство“.

Партнерот, од друга страна, одговара во стилот на желка – се повлекува во својот оклоп.

Вирџинија Сатир, познат психотерапевт – која се смета за „мајка“ на семејна терапија – има дефинирано четири стилови на стрес: обвинувачки, „кукачки“, суперразумен и попречувачки.

Кај првиот вид на стрес вината се префрла на другите. Кај „кукачкиот“ стрес лицето е покорно и подредено на другиот, барајќи начин само да се избегнат кавги. Суперразумниот избегнува чувства и расудува со разум и логика. И попречувачкиот бара други теми за разговор.

3. „Тајминг“

Времето е сè во животот – да знаете кога да ги држите работите цврсто во животот, а кога да попуштите. Последното нешто што сакате да го слушнете, кога ќе си дојдете дома по напорната работа и ќе си седнете во вашата удобна фотелја, е некој негативен коментар или реакција.

Има време за сè – време за раѓање, време за смрт и во случајов, време за дебата, па затоа тие реакции треба да почекаат.  Ако ги изнесете во момент кога некому му треба одмор, тој може да стане лут и агресивен.

Користете ја вашата добра интуиција за да знаете кога да разговарате со партнерот.

4. Потекло на семејството

Секој од нас во врската влегува со некакво минато. Кои беа нашите модели на здрави врски? Како вашите родители ги решаваа конфликтите? Што научивте за љубовта? Треба да ги разгледате и разберете сите овие проблеми со цел да научите да живеете во врската со партнерот.

Ако пораснавте во дом каде мајка ви била глава на домот, а вашиот татко никогаш не поставил граници и само се грижел за нејзините желби и потреби, тогаш веројатно ќе го сторите истото. Ако вашиот татко бил подоминантен во вашето семејство, можете да ја преземете истата улога како и вашата мајка.

Важно е да се напомене дека момчињата растат различно од девојчињата. На момчињата честопати им се вели да не плачат и да не се плашат.

„Само девојчињата плачат. Ако сакаш да плачеш, ќе ви дадам причина за тоа.“

Момчињата почнуваат да се срамат од своите чувства, па така уште рано во животот учат да се одвојат од своите емоции. Полесно е да се зборува за фудбал или риболов отколку да се покажат чувствата.

Еве неколку совети како да му помогнете на мажот да се отвори:

  • Пронајдете момент кога нема пречки што може да ви ја отежнат комуникацијата;
  • Бидете свесни дека вашиот сопруг сака да се опушти и да го избере моментот кога тој е подготвен да разговара;
  • Ако имате мали деца, почекајте да одат во кревет и замолете го вашиот партнер да најде одредено време за разговор.

Користете „Јас“ пораки наспроти „Ти“ пораките

Има 5 делови, сите со „Јас“ пораки кои се самоодговорни изјави, вклучувајќи:

  • Вашата перцепција: она што го гледате или слушате („Кога те чув синоќа како им викаш на децата…”);
  • Вашите чувства: лутина, тага, фрустрација, итн. („Се чувствував луто и вознемирено.“);
  • Ваше толкување: што се прашувате, фантазирате, размислувате, претпоставувате или замислувате („Помислив дека не одвои време да ја слушнеш нивната страна од приказната и во тој момент стана неактивен.“);
  • Вашите потреби: вашите желби („Ми треба повеќе разбирање од тебе кога имаме проблем.“);
  • Договор: договор со кој вие се обврзувате да соработувате („Можеме ли да се согласиме да бидат поосетливи за нивните проблеми отколку веднаш да донесуваме заклучоци?).

Можеби сакате да прочитате и за 5-те вообичаени правила во бракот кои често и лесно се прекршуваат.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар