30 мали вистини што сите 20-годишни момци и девојки треба да ги разберат

Оваа декада од нашиот живот воопшто не е лесна. Тоа е период во кој се спознаваме себеси, но и кога учиме како навистина функционира светот што може да предизвика потешкотии при адаптацијата во реалниот живот. Имајќи го ова на ум, денес ви издвојуваме ситни мали вистини што мора да ги запомните доколку сакате полесно да ги преживеете 20-тите!

30-mali-vistini-shto-site-20-godishni-momci-i-devojki-treba-da-gi-razberat-www.kafepauza.mk

1. Факултетската диплома не гарантира успех во животот.

2. Одржувањето токсични пријателства ќе ви донесат голема штета на долг рок.

3. Не е криминал да бидете сингл.

4. Дозволено ви е да бидете сингл и да се забавувате.

5. И ова ќе помине…

6. Не треба секоја врска да трае.

7. Ценете ги грешките што ги правите.

8. 20-тите се едни од најтешките години, но не престанувајте да се движите.

9. Не мора да се задржите на само една кариера.

10. Игнорирајте ги луѓето што фрлаат камења на вашиот успех.

11. Никогаш не го игнорирајте вашиот инстинкт.

12. Без лоши денови, нема да можеме да ги цениме добрите.

13. Скоро сите оставаат нешто зад нив, не сте единствени.

14. Начинот на кој се однесувате со луѓето е поважен од начинот на кој изгледате.

15. Чувајте ги пријателите што ве ценат и покрај кои сакате да бидете подобра личност.

16. Вие сте единствени во сопствениот универзум – дозволете си силно да сјаете.

17. Научете како да прифаќате критики.

18. Застанете. Дишете.

19. Понекогаш едноставната прошетка може да направи чуда за вашето ментално здравје.

20. Слушајте потешко.

21. Не им дозволувајте на негативните емоции да се насоберат и да ви станат тежина.

22. Дури и светот да ви се распаѓа, секогаш постои барем едно нешто на што можете да бидете благодарни.

23. Постојат многу позначајни достигнувања во животот од брак.

24. Љубомората е за џабе потрошена енергија.

25. Почесто прегрнувајте ги родителите, бидејќи еден ден нема да можете да го сторите тоа.

26. Ако не знаете како или зошто се чувствувате така, претворете го тоа чувство во уметност.

27. Секое вдишување и издишување е подарок.

28. Терапијата е најдобриот начин да се спознаете себеси.

29. Понекогаш, сè што ви е потребно е да се исплачете.

30. И најважно од сè, научете како да се сакате.

Сосема е во ред ако 20-тите години не ви изгледаат онака како што сте си ги замислувале…

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар