Тест со 7 едноставни прашања: Колку позитивни одговори, толку среќа во животот

Тест со 7 едноставни прашања: Колку позитивни одговори, толку среќа во животот

Сите се жалиме на животот. Многу често сме негативни и како ништо да не ни одговара. Но, колку всушност сме неблагодарни? Овој тест ќе ви докаже дека сте посреќни одошто сте мислеле и ќе ви помогне да се чувствувате малку подобро. Ќе ги цените малите, но толку големи работи! Всушност, се вели дека е среќен секој што ги има овие 7 работи во својот живот – дали сте помеѓу нив?

1-test-narechen-sedmica-kolku-raboti-imate-od-listata-tolku-ste-srekjni-www.kafepauza.mk_

1. Имате ли кров над главата?

2,7 милиони луѓе во Европа, по груби процени, спаѓаат во категоријата бездомници. Ако утрово сте се разбудиле под кров, вие сте среќни, иако не сте свесни за тоа.

2-test-narechen-sedmica-kolku-raboti-imate-od-listata-tolku-ste-srekjni-www.kafepauza.mk_

2. Дали родителите ви се живи?

Среќни сте, бидејќи сѐ уште сте нечие дете и ги имате најдобрите и безусловни пријатели.

3-test-narechen-sedmica-kolku-raboti-imate-od-listata-tolku-ste-srekjni-www.kafepauza.mk_

3. Не сте смртно болни, и никој од вашите сакани не е смртно болен?

Немате идеја колку сте среќни во овој момент ако вашиот одговор е ДА.

40test-narechen-sedmica-kolku-raboti-imate-od-listata-tolku-ste-srekjni-www.kafepauza.mk_

4. Живете во земја во која мирот е константна категорија?

Помислете само колку луѓе во овој момент не се чувствуваат безбедно во својата земја.

5-test-narechen-sedmica-kolku-raboti-imate-od-listata-tolku-ste-srekjni-www.kafepauza.mk_

5. Среќно сте заљубени?

Иако не постојат статистики за ова поле, потсетете се колку луѓе се емотивно неисполнети или пак, се чувствуваат осамено.

6-test-narechen-sedmica-kolku-raboti-imate-od-listata-tolku-ste-srekjni-www.kafepauza.mk_

6. Имате брат или сестра?

Заблагодарете му се на Бог за нив.

7-test-narechen-sedmica-kolku-raboti-imate-od-listata-tolku-ste-srekjni-www.kafepauza.mk_

7. Се занимавате со работата која ја сакате?

За жал, денес се ретки луѓето кои може да кажат дека поради егзистенција не биле принудени да го работата и тоа што не го сакале. Ако сте професионално исполнети, и на работното место не одите со мака во стомакот, тогаш сте многу среќни.

8-test-narechen-sedmica-kolku-raboti-imate-od-listata-tolku-ste-srekjni-www.kafepauza.mk_


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар