Секојдневни работи кои ги правиме денес што луѓето пред 50 години не би ги разбрале

Секојдневни работи кои ги правиме денес што луѓето пред 50 години не би ги разбрале

Ако имате под 50 години, тогаш можно е да немате сосема јасен концепт за животот пред 50 години. Веројатно не сакате ни да помислите за свет без Интернет и технологија. Но на нашите баби и дедовци им било одлично. Ако отидете 50 години во минатото и почнете да раскажувате за вашето секојдневие, луѓето ќе бидат навистина изненадени. Или пак ќе мислат дека сте луди. Веб-сајтот Редит ги прашал своите корисници: „Што имаме денес што луѓето пред 50 или 60 години би мислеле дека е навистина чудно?“ Па погледнете некои од најдобрите одговори.

1. Тоа што имаме тенок телевизор кој се закачува на ѕид

(1)sekojdnevni-raboti-shto-gi-praviime-denes-koi-lugjeto-od-minatoto-ne-bi-gi-razbrale-kafepauza.mk

Технологијата напредувала најмногу во овој период.

2. Тоа што им се јавуваме на другите за да ги прашаме каде се

(2)sekojdnevni-raboti-shto-gi-praviime-denes-koi-lugjeto-od-minatoto-ne-bi-gi-razbrale-kafepauza.mk

А каде би биле инаку?

3. Крадење музика и филмови од „воздухот“

(3)sekojdnevni-raboti-shto-gi-praviime-denes-koi-lugjeto-od-minatoto-ne-bi-gi-razbrale-kafepauza.mk

Денес пиратеријата е распространета насекаде.

4. Пушење надвор од ресторан

(4)sekojdnevni-raboti-shto-gi-praviime-denes-koi-lugjeto-od-minatoto-ne-bi-gi-razbrale-kafepauza.mk

Ако сте родени во последниве 15 години, голема е веројатноста да не се сеќавате дека порано се пушело речиси насекаде.

5. Носење разголена и искината облека

(5)sekojdnevni-raboti-shto-gi-praviime-denes-koi-lugjeto-od-minatoto-ne-bi-gi-razbrale-kafepauza.mk

Ние всушност даваме пари за искината облека. Мода.

6. Објавување на секој детаљ од нашиот живот на компјутер кој го собира во џеб

(6)sekojdnevni-raboti-shto-gi-praviime-denes-koi-lugjeto-od-minatoto-ne-bi-gi-razbrale-kafepauza.mk

Социјалните мрежи навистина нè прават зависни.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар