Шпанија | Кафе пауза

Дали катедралата во Валенсија е домот на светиот грал?

Многумина веруваат дека вистинскиот свет грал се наоѓа токму во Валенсија!

6 неверојатни шпански навики и обичаи

Од рубриката „Ви се верува или не“ ...

Замрзнати во времето: 6 градови кои ја зачувале својата средновековна архитектура

Проверете кои градови во светот најдобро ја зачувале својата средновековна архитектура.

6 шпански градови кои вреди да ги посетите барем еднаш во животот

Денес ве носиме во преубавата Шпанија во потрага по мали и можеби не толку популарни гратчиња, а кои вредат да се посетат.

Ремек-дело на Барселона: 6 работи што можеби не сте ги знаеле за совршениот Парк Гуел

Парк Гуел е еден од најпознатите симболи на Барселона кој привлекува со својата шарена керамика и луда архитектура.

Деија: Шпанско прибежиште за уметници

Честопати, слушајќи ги приказните за патниците, ќе слушнете дека ова село е опишано како весела, хипи, боемска оаза. На прв поглед, навистина изгледа така, па дури и на втор.

Шпански град кој воодушевува со својата необична локација

Патувањето до малиот шпански град Сетенил де лас Бодегас може да биде вистински предизвик за оние кои страдаат од клаустрофобија.

5 шпански модни икони кои се движечка инспирација

Нивниот стил е вечна инспирација за сите љубители на модата.

18 причини за веднаш да се преселите во Барселона

Мислите дека животот во Барселона не би ви бил убав? Прочитајте ги овие причини предложени од локалните жители на овој град и размислете уште еднаш.

Модерна вила во Шпанија со преубав поглед над Медитеранот

Оваа прекрасна вила е сместена на медитеранскиот брег на Шпанија, некаде помеѓу Ел Портишол и Кала Бланка, на едно мало ритче кое надвиснува над тиркизното море.