Шпански град кој воодушевува со својата необична локација

Патувањето до малиот шпански град Сетенил де лас Бодегас може да биде вистински предизвик за оние кои страдаат од клаустрофобија. Сместено во прекрасната провинција Кадиз, ова чудно место изгледа како да е погодено од метеор кој природно се споил со градот.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de thrillist (@thrillist) el

Сетенил де лас Бодегас е познат како белиот град кој се карактеризира со уникатен изглед со многу куќи изградени во самата клисура, а неговото население живее буквално под карпа! Овој град има околу 3000 жители кои го избрале ова место, бидејќи сметаат дека природните пештери се идеални за живеење. Луѓето живееле во овој град уште од праисторијата за што сведочат бројните остатоци кои можете да ги видите во градскиот музеј.

Иако изгледа како да е изолиран од светот, овој град има бројни ресторани и продавници кои се оценети како најдобри во регионот. Сетенил де лас Бодегас е познат по своите локални деликатеси како маслиновото масло, виното и медот, па затоа е и омилена дестинација на жителите од соседна Андалузија.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de FranciscoJP (@franjp71) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Carlos Viajero (@charly.viajero) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Inka Jantunen (@inkamariia) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Carlos Viajero (@charly.viajero) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Mi Tierra Es Andalucía (@mitierraesandalucia) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Gourmet&Tourism (@gourmet_tourism_cadiz) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de ❤️❤️Spain❤️❤️ (@cheersfromspain) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Dꪖꪀꪗ ᠻꪮꪶꫀꪗ (@foley8art) el

Погледнете кои се најубавите села во Шпанија.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, книгите на Стивен Кинг, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар