Деија: Шпанско прибежиште за уметници

Деија: Шпанско прибежиште за уметници

На шпанскиот остров Мајорка постои едно мало место Деија. Од главниот град на островот, познатата Палма де Мајорка, е оддалечено само половина час возење и еве зошто може да се најде на вашата листа на идни екскурзии.

Деија: Шпанско прибежиште за уметници

Честопати, слушајќи ги приказните за патниците, ќе слушнете дека ова село е опишано како весела, хипи, боемска оаза. На прв поглед, навистина изгледа така, па дури и на втор.

Она што ја заработи боемската репутација е фактот дека во него живееле многу писатели и музичари, особено по Втората светска војна кога започна ерата на масовно патување. Не е ни чудо што тие инспирацијата ја бараа токму тука, во идиличен пејзаж од чии бушави зелени џунгли излегуваат само покривите на камени згради и колиби.

Не можеме да кажеме дека тој го открил, но тој дефинитивно ја раширил веста за тоа – Роберт Грејвс, англиски поет кој емигрирал тука на почетокот на 20 век. Малку по малку почнале да пристигнуваат нови креативни души. Уметничката Сесели Шеридан во склопот ја опишува разновидноста на местото, велејќи дека „овде и сенките имаат боја“.

Деија: Шпанско прибежиште за уметници

Започна скромно, како мало село полно со маслинови градини и рибарски куќи. Дури и самото име Деија потекнува од маварскиот збор „ад даја“ што значи село. Иако Деија не е толку позната, оние со подлабок џеб и добри извори на информации знаат каде да побараат мирно засолниште.

Основачот на Вирџин Рекордс, Ричард Бренсон, направи луксузен дом тука, и беше придружуван од други имиња во рок сцената. Кон крајот на 80-тите години, Мик Џагер, Марк Нопфлер и Мајк Олдфилд редовно настапувале тука.

Деија: Шпанско прибежиште за уметници

Денес тука живеат нешто помалку од илјада луѓе, а скоро половина од нив се имигранти од други земји. Не е невообичаено да се види, за време на прошетка по улица, уметници како сликаат во нивните дворови или имаат релаксирана дискусија на кафе, разговарајќи за нивните најнови идеи.

Некои дури тврдат дека посебниот шарм на селото го дава планината што шири „позитивни вибрации“. Не знаеме многу за тоа, но што и да е во воздухот од кој тече животот со полесно, порелаксирано темпо – сакаме да се пријавиме.

Деија: Шпанско прибежиште за уметници

Деија: Шпанско прибежиште за уметници

Деија: Шпанско прибежиште за уметници

Деија: Шпанско прибежиште за уметници


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар