Филмски маратон со Марио Касас

Избор од неколку филмови во кои Марио Касас доволно често ќе ви го окупира екранот...

Најпознатите фонтани во светот

Фонтаните се места кои ги поврзуваат луѓето. Тука можете да седнете и да јадете, да напишете разгледница или едноставно да ги гледате другите луѓе.
Датум: 15 авг 2012

Најпознатите плажи од списанието „Sports Illustrated“

Секоја година во февруари излегува нов број на модното списание специјализирано за костими за капење, Sports Illustrated Swimsuit Issue. Фотографиите се прават на најегзотичните места ширум светот...
Датум: 07 авг 2012

Живот покрај Медитеранот

Медитеранот го опфаќа регионот околу Средоземното Море и се протега на три конетиненти: Европа, Африка и Азија. Спојот на медитеранска клима и архитектура прави Медитеранот да биде една од најпосакуваните дестинации за патување.
Датум: 01 авг 2012

Најтоплите места на Земјата

Со измерени 70,7 степени Целзиусови, пустината Лут во Иран е најжешкото место во светот. Толку е жешко, што ни бактериите не виреат...
Датум: 01 авг 2012
, Автор:

Магична мини плажа отсечена од морето

„Playa de Gulpiyuri“ е најшармантната малечка плажа што некогаш сте ја виделе. Лоцирана е на околу 100 метри од морето, скриена во зелени пространства...
Датум: 07 јун 2012
, Автор:

Борба со 120 тони домати

„La Tomatina“ е најлудиот и најголемиот фестивал за тепачка со храна, кој секоја година традиционално се одржува во градот Бунол во областа Валенсија, Шпанија.

Прекрасното бело село во Шпанија

Олвера е прекрасно мало село лоцирано во срцето на планините Кадиз во Шпанија. Самиот град претставува своевиден споменик, поради специфичноста на градбата и белата боја на куќите...

Елегантна бела куќа во Шпанија

Распослана на површина од 400 метри квадратни, во оваа бетонска куќа, доминира белата боја, што ѝ дава една свежина и чистота.

Рајска куќа на Ибица

Ибица е како парче од рајот, остров на задоволствата со најневеројатен природен предел. Водата таму е невообичаено сина и сè наоколу изгледа неверојатно, како да сонувате. Куќата Casa Jondal е дел од ова волшебно парче на Земјата.
Датум: 23 мај 2011
, Автор:

Ноќен клуб инспириран од ледените пештери

Elia Felices е дизајнер на ентериер од Шпанија која може да се пофали со ноќниот клуб La Cova, кој се наоѓа во Матаро, близу Барселона. Нејзината идеја била создавање на диско кое потсетува на ледена пештера...
Датум: 25 јан 2011
, Автор:

Најмладите главни готвачи во Европа

Погледнете кои се најмладите главни готвачи во Европа, од чии ресторани излегуваат креативни, иновативни и уникатни јадења и комбинации од храна.