масти | Кафе пауза

Како пржената храна влијае врз вашето здравје и зошто треба да ја избегнувате?

Знаеме дека помфритот, чипсот и пржените пилешки крилца се превкусни и не можете да им одолеете, но внимавајте на тоа колку често се присутни во вашата исхрана.

25 намирници што ги согоруваат мрснотиите кај жените

Некои намирници согоруваат мрснотии додека ги јадете, додека други можат да го контролираат апетитот, да го забрзаат метаболизмот или да ја намалат желбата за солено и благо.

Намалете ги најопасните масни наслаги во телото!

Најопасните масни наслаги се наоѓаат во стомакот. Но, тоа не се оние кои просто можете да ги фатите под кожата со прстите.
Датум: 17 сеп 2019
, Автор:

Дали имате нездрав вишок масти во телото? Проверете со овој едноставен тест!

Масните наслаги околу органите можат да се појават дури и ако немате вишок килограми.

5 нешта што треба да ги знаете доколку сакате да ги ослабете лицето и вратот

Мастите околу лицето и вратот воопшто не изгледаат привлечно.

Научете го телото да го намалува шеќерот во крвта и да се ослободи од вишокот килограми

Хранливите состојки што во вид на храна ги внесуваме во нашиот организам со помош на метаболизмот се претвораат во енергија за работа на мускулите.

Науката ја реши долгата дебата: Полномасните млечни производи се поздрави од немасните

Последните истражувања го ставија крајот на борбата помеѓу немасните и полномасните млечни производи.

5 прехранбени производи кои кардиолозите не ги препорачуваат во секојдневната исхрана

Кардиолозите се едни од најкомпетентните луѓе кога е во прашање здравата храна.

Што ќе се случи ако ги исфрлите месото и месните производи од исхраната?

Какви промени настануваат во човечкиот организам ако престанеме да консумираме месо?

7 нешта кои луѓето во добра форма ги прават различно од вас

Ако сакате брзо да ги согорите мастите и секогаш да носите правилен избор во исхраната, тогаш применете некој од следниве совети.
Датум: 18 јан 2016

Ова се најголемите лаги за здравата исхрана

Дали забележувате дека секој ден се појавуваат нови правила за здрава исхрана? Пијте само сок! Без јаглехидрати! Глутенот убива!

6 забавни активности кои согоруваат најмногу масти и калории во телото

Како што времето сè повеќе се затоплува, така теретаните и просториите за вежбање се празнат, затоа што луѓето преферираат да вежбаат надвор.