25 намирници што ги согоруваат мрснотиите кај жените

25 намирници што ги согоруваат мрснотиите кај жените

Некои намирници согоруваат мрснотии додека ги јадете, додека други можат да го контролираат апетитот, да го забрзаат метаболизмот или да ја намалат желбата за солено и благо.

25 намирници што ги согоруваат мрснотиите кај жените

Ова значи дека вашата исхрана треба да вклучува здрава храна што ќе ви помогне да ја намалите тежината. Овие 25 производи ќе направат чуда со вашите масти и ќе ги согорат многу брзо:

1. Замрзнати бобинки – наместо слатки, јадете брусница, малини, јагоди и боровинки најмалку еднаш дневно.

2. Агруми – агрумите се хранливи и имаат малку калории. Јадете лимон, портокал, грејпфрут итн.

3. Авокадо – храна богата со здрави масти. Половина авокадо на ден ќе ве спречи да се прејадете.

4. Овесна каша – јадете овесна каша за појадок со јаткасти плодови.

5. Сладок компир – јадете го како гарнир со главното јадење. Ова ќе го намали внесот на калории.

6. Цимет – циметот во прав го забрзува метаболизмот за 20%. Додајте го во слатка овесна каша или кога јадете друг сладок појадок.

7. Јајца – сварете 2 јајца наутро и хранете се здраво.

8. Сенф – научно е докажано дека сенфот согорува калории за 20%.

9. Протеински прав – за да имате силни мускули, пијте го овој прав по вежбањето.

10. Ѓумбир – го намалува холестеролот и го зајакнува метаболизмот.

11. Црвено месо – одличен извор на есенцијални масни киселини, витамин Б12, фолати и железо. Ако сакате да ја намалите тежината, задолжително јадете свинско, јагнешко, говедско месо, сланина итн.

12. Кајен пиперка – го намалува апетитот.

13. Пуканки – подгответе пуканки без сол и масло и уживајте во здравата ужинка.

14. Сирења – јадете урда со семки и со бобинки, но и со мед.

15. Пилешко – богато е со масни протеини, затоа јадете го за ручек со зеленчук.

16. Риба – јадете лосос, сардини, скуша или туна.

17. Домат – одличен е за срцето и за слабеење.

18. Грав и леќа – ги согоруваат вишокот мрснотии. Јадете ги со зеленчук.

19. Лубеница – многу е корисна за слабеење.

20. Житарки од цело зрно – ако сакате да ја намалите тежината, исфрлете го белиот леб и белиот ориз од вашата исхрана. Јадете цели зрна.

21. Вода – водата го стимулира варењето на храната и го забрзува метаболизмот.

22. Ореви – 20 грама ореви на ден се сосема доволни за здравјето и за слабеење.

23. Млеко – чист витамин Д и калциум што им се потребни на жените.

24. Зеленчук – брокула, спанаќ, кромид, морков, краставици…

25. Јаболка – влакната се потребни за варење на храната, а јаболката се полни со растителни влакна.

Прочитајте кои намирници може да ви помогнат во борбата против целулитот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар