04 мај 2018 | Кафе пауза

Како да ѝ дадете безрезервна поддршка на личност којашто страда, без да ѝ ја одземете личната слобода?

Секој ден е прилика да ја искажете вашата поддршка на луѓето околу вас, а овие 8 совети ќе ви укажат кој е вистинскиот начин да го направите тоа...

Мислите дека сите бродови ви потонале? 26 начини да почнете повторно вистински да живеете

Откријте ги 26-те начини да воспоставите рамнотежа во вашиот живот, кога ви изгледа како животот да е премногу тежок и немате излез.

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Во 2015-та година Шанел Картел и Стево Дирнбергер решиле да го напуштат нивниот удобен живот во Јужна Африка и да тргнат на авантура околу светот...

9 видови сол и нивните здравствени придобивки

Нешто што некогаш било едноставен избор помеѓу јодирана кујнска сол и морска сол, денес е речиси невозможна одлука.

Како да се опкружите со добри пријатели и помалку непријатели?

Можеби имате илјадници пријатели на социјалните мрежи, но на колкумина можете да им се јавите во 2 часот наутро ако имате проблем?

Најочекуваните филмски премиери за мај 2018

Мај оваа година ни носи неколку возбудливи филмски наслови.

6-те ментално најсилни хороскопски знаци

Сите ние сме силни, но некои луѓе навистина се истакнуваат од другите. Моќта на умот е уметност, техника, нешто што некои знаци навистина добро го владеат.

Лесни научни прашања што може да ги збунат и оние најсигурните во своите знаења

Тестирајте се и проверете на колку од овие прашања ќе одговорите точно.

Дали имате нездрав вишок масти во телото? Проверете со овој едноставен тест!

Масните наслаги околу органите можат да се појават дури и ако немате вишок килограми.

И растенијата се способни да „разговараат“ едни со други

Полека се разоткриваат мистериите на растителниот свет.
12