лек | Кафе пауза

Камилицата е одличен лек против грчеви и болки, а благотворно влијае и врз кожата!

Кога станува збор за чајот од камилица, важно е да се спомене дека не треба да се вари, туку да се направи со преливање зовриена вода и доволно е да отстои 15 до 20 минути, не повеќе!

Најмоќниот домашен лек со кој сувата кашлица ќе исчезне преку ноќ

Кашлицата е спазматична контракција на мускулите што може да се излечи со народни лекови. Ако го додадете овој зачин во млекото, кашлицата ќе исчезне за многу кратко време.

Ситуации во кои сексот треба да се препише како лек

Има добра причина зошто луѓето веруваат дека постои врска помеѓу сексот и доброто здравје, па погледнете во кои ситуации сексот би служел како лек за луѓето.

Љубовта како лек

Кој не сака да биде заљубен, да има пеперутки во стомакот и да се чувствува непобедливо?

Подобро од таблети: Рецепт за најстариот лек против менструални болки

Народната медицина некогаш била единствената помош при отстранување на непријатните несакани последици од месечниот циклус

Според науката, лекот за ќелавост се крие во помфритот на Мекдоналдс

Истражувачи од Јапонија изјавиле дека една хемикалија, која се наоѓа и во помфритот на Мекдоналдс, можеби ќе стави крај на проблемот со ќелавоста.

Зошто сè уште немаме пронајдено лек за рак?

Еден од двајца луѓе ќе добие рак во некој период од неговиот живот. Овој застрашувачки факт го поттикнува очигледното прашање: Зошто сè уште не постои лек?

Научниците веруваат дека го нашле лекот против ќелавост

Во едно истражување од Јужна Кореја, научниците успешно го „израснале“ изгубеното крзно на глувци. Тимот воден од професор Канг-Јел Чои создал нова биохемикалија која кога ја тестирале на глувци покажала обновување и растење на косата по само 28 денови.

Неверојатно научно откритие: Отровот на пчелите може да го излечи вирусот ХИВ

Отровот на пчелите можеби е лекот за вирусот ХИВ што луѓето го барале толку долго време.

800 години стар лек којшто ќе ви ги реши проблемите со срцето

Овој природен лек за срце се покажал успешен во сите случаеви на срцеви заболувања.

Узбекистански народен рецепт против гастритис

Гастритисот е многу честа појава, која започнува со болки во горниот дел од стомакот, проследени со мачнини и киселини.

Зошто добрата книга е најефикасниот лек за скршено срце?

Посветените љубители на книги знаат дека ништо не може да им го излечи скршеното срце онака како што тоа може да го направи добрата приказна.