здрава храна | Кафе пауза

3 работи што треба да ги проверите на амбалажата ако сакате да се храните здраво

Нездравата храна е голем проблем и не само што може да се здебелите туку и негативно влијае на здравјето на кардиоваскуларниот систем.

Меки и пенести „бонбони“ кои го одржуваат срцето здраво и се здрава замена за шеќерот

Не треба да потрошите повеќе од 100 денари за половина килограм свежи урми и да ги користите за да подготвите вкусни намази, брзи десерти или паста за да го замените шеќерот или медот.

Научниците откриваат: Како телевизијата може да направи децата да бидат поздрави?

Една од најтешките задачи на секој родител е да ги убеди своите деца да имаат здрава ужина, наместо нездрава храна, и што е уште потешко, да направи тие да уживаат во здравите оброци.

Интуитивна исхрана: Може ли да го јадеме само тоа што го бара нашето тело и да слабееме?

Во новата година, многумина од нас сакаат да го унапредат своето здравје и својот начин на исхрана. Еден од начините на кој може да се направи тоа е преку т.н. интуитивна исхрана.

Зошто и без конзерванси храната во тегла останува долго свежа?

„Како да се направи зимница без конзерванс“ - во моментов е еден од најпребаруваните рецепти на интернет. Лесно може да го најдете одговорот.
Датум: 18 окт 2019
, Автор:

Зошто се добри чиа семките и како се јадат?

Чиа семките не се само модерна храна туку тие се столб на здравата исхрана.

6 причини зошто треба почесто да користите лимон во исхраната

Лимонот е популарно цитрусно овошје што најчесто се користи за правење напитоци и преливи за салати, а ретко се јаде самостојно за разлика од портокалот и мандарините.

Јадете боровинки за да го забавите стареењето!

Бидејќи боровинките се одлични за вашиот организам треба да ги вклучите во исхраната.

„Здрави“ производи кои всушност нѐ дебелеат околу стомакот

Постојат неколку производи за кои сметаме дека се здрави, а всушност со нивната консумација можеме да добиеме и некој килограм плус околу стомакот.

Истражување: Нема доволно овошје и зеленчук за сите да се хранат здраво

Веројатно безброј пати сте слушнале дека сите треба да јадат повеќе овошје и зеленчук.

5 видови „лоша“ храна којашто всушност е добра за вас

Некои видови храна, како што се компирите, бананите и јајцата, се неправедно етикетирани како нездрави и лоши за нас.