безглутенско | Кафе пауза

Крекери со малку масти и без глутен

Крекерите со малку масти и без глутен се одлични кога се комбинираат со сос, како солена закуска или како десерт со сладолед.

5 едноставни чекори за целосно исфрлање на глутенот од исхраната

Повеќето луѓе кои се исхрануваат безглутенски го прават тоа поради специфичната медицинска состојба наречена Целијачна болест.

Безглутенски ролат со јагоди и крем од ванила

Доколку немате идеја за десерт, пробајте го овој лесен рецепт за безглутенски ролат со јагоди и крем од ванила.

Безглутенска чоколадна торта со кокосово брашно

Таа е идеална за сите што избегнуваат пченично брашно, а сакаат благо!

Вкусен рецепт за празнични колачи без глутен и јајца

Секогаш е добро да имате неколку рецепти за вегетаријанци, како и за личности кои тешко поднесуваат глутен.

Безглутенска гранола за совршено здраво утро

Рецепт за сјајна безглутенска гранола која е идеална за сите оние кои се интолерантни на глутен, но и за оние што едноставно сакаат да јадат поздраво.

Десерт за 15 минути: Безглутенски какао коцки

Доколку сакате да се засладите со нешто здраво, а немате многу време за подготовка, тогаш овие вкусни брауни колачиња од како се идеалното решение за вас.

7 митови за безглутенската исхрана во кои не треба да верувате

Дали глутенот е лош за вашето здравје? Дали безглутенската исхрана ќе доведе до губење на тежината? Време е сето ова да се реши еднаш засекогаш!

11 глупави нешта кои луѓето им ги кажуваат на оние кои не смеат да јадат глутен

Колку пати ви се случило да ве прашаат што е најлошото што би можело да ви се случи доколку јадете глутен?

Посна безглутенска чоколадна торта

Состојките овозможуваат секој да може да ужива во оваа чоколадна торта...

Брза, вкусна и здрава безглутенска храна

Овие рецепти ќе им се допаднат на сите, без разлика дали имате проблем со глутенот или не.

Вкусни и здрави кокосови палачинки

Овој рецепт може да го направат и оние кои се на безглутенскиот режим на исхрана.
12