Посна безглутенска чоколадна торта

Посна безглутенска чоколадна торта

Состојките овозможуваат секој да може да ужива во оваа чоколадна торта. Дури и оние кои се вегани, оние кои постат, како и оние кои се нетолерантни на глутен или не поднесуваат лактоза. Рецептот е подготвен од страна на славниот готвач Џејми Оливер.

Посна безглутенска чоколадна торта

Потребни состојки:
За кората:
 • 300 грама растителен маргарин
 • 300 грама безглутенско брашно
 • 300 грама шеќер во прав
 • 2 лажици екстракт од ванила
 • 200 грама јогурт од соја
 • 2 лажици безглутенски прашок за печиво
 • ½ лажичка ксантанова гума
 • 70 грама какао
 • 6 лажици оризово млеко
 • 100 грама свежи малини, за декорација
 • рендано темно чоколадо, за декорација
За филот:
 • 200 грама шеќер во прав
 • 4 лажици какао
 • 100 грама растителен маргарин
 • 2 лажици јогурт од соја
Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 190 степени. За да ја направите кората, почнете така што во сад ќе ги изматите шеќерот и маргаринот додека добиете пенеста и светла смеса, а потоа додајте им ги екстрактот од ванила и јогуртот од соја и продолжете со матење додека убаво да се изедначат. Во истиот сад додајте ги брашното, ксантанската гума, прашокот за печиво и какаото и повторно мешајте до изедначување.

Поделете ја смесата на два дела за да имате две кори и печете ги во рерна 15-20 минути. Потоа оставете ги настрана за да се изладат.

За да го направите филот во посебен сад измешајте ги шеќерот и какаото што ги чувавте за него, потоа додајте им го маргаринот и мешајте додека да се соединат. На таа смеса додајте го јогуртот од соја за и тој да се соедини со смесата.

Кога корите добро ќе се изладат, ставете половина од филот врза едната од нив, па врз нив ставете ја втората кора и намачкајте ја со остатокот од филот. Декорирајте со свежите малини и ренданото чоколадо.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар