Здравје и фитнес | Кафе пауза - Part 3

Ова е еден од клучните минерали за нормално функционирање на организмот!

Кога станува збор за хранливи материи кои се особено важни за здравјето, малкумина би помислиле на сулфурот...

Овие намирници ги согоруваат мастите додека спиете!

Следете ги советите на нутриционистите доколку сакате да живеете здрав живот!

Лимонада со куркума за лекување на депресијата!

Не занемарувајте ги антидепресивните својства на куркумата!

Домашни лекови кои можат да ви помогнат полесно да се справите со изгорениците од сонце!

Дури 80 проценти од сите оштетувања и стареења на кожата се поврзани со прекумерно изложување на сонце!

Кое овошје е најдобро да се консумира за време на појадокот?

Појадокот со овошје овозможува правилно функционирање на целото тело во текот на денот!

Дали знаевте дека листовите од цвекло имаат многубројни лековити својства?

Благодарение на изобилството на хранливи материи и антиоксиданси, листовите од цвекло го зајакнуваат имунитетот, го подобруваат менталното здравје, го намалуваат крвниот притисок и ги зајакнуваат коските!

Додадете ги овие две состојки во вашето смуди за да останете во топ форма!

Смудито е едноставно незаменливо кога станува збор за здрава исхрана бидејќи е практично, лесно се прави и содржи многу хранливи материи кои ни се потребни.

Чувството на подуеност може да укажува на недостатокот на овој минерал!

Ако се чувствувате подуени дури и кога не сте јаделе, можно е вашиот организам да се соочува со недостаток на важен минерал...

Дали знаевте дека недостатокот на витамин Д може да доведе до зголемен ризик од срцев удар?

Витаминот Д е еден од многуте витамини што му се потребни на нашето тело за да остане здраво!