Рецепт за неодоливи кокосови бомбици кои се топат во уста!

Рецепт за неодоливи кокосови бомбици кои се топат во уста!

Пробајте ги овие неодоливи кокосови бомбици кои се совршен избор за во лето.

Рецепт за неодоливи кокосови бомбици кои се топат во уста!

Потребни состојки:

  • 400 милилитри слатко кондензирано млеко
  • 200 грама кокосово брашно
  • бадеми

Начин на подготовка:

1. Во сад измешајте го кондензираното млеко со 200 грама мелено кокосово брашно додека не добиете еднолична смеса. Ако смесата е премногу влажна додадете кокосово брашно. Ако е сува додадете млеко.

2. Обликувајте бомбици од добиената смеса.

3. Во секое парче додадете по едно парче бадем.

4. Можете да ги декорирате со кокосово брашно. Оставете ги во фрижидер да отстојат околу еден час пред послужување. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за вкусни бомбици од кокос, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за брза торта со кокос и банани која не се пече.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Остави коментар