Ова е првото нешто што гостите го забележуваат кога ќе влезат во домот

Ова е првото нешто што гостите го забележуваат кога ќе влезат во домот

Дали некогаш сте се запрашале што забележуваат луѓето кога прв пат ќе влезат во вашиот дом? Знаеме дека првиот впечаток е многу важен и дека се создава за само неколку секунди, а истото важи и кога станува збор за гостите кои доаѓаат во вашиот дом.

Ова е првото нешто што гостите го забележуваат кога ќе влезат во домот

Научно е докажано дека се потребни 38 секунди за да се воочат сите ситници и да се започне со осудување.

Едно истражување покажало дека првото нешто што гостите го забележуваат е мирисот на вашиот дом. Веднаш по мирисот, се чувствува температурата, а потоа се забележува дали е чист просторот.

Исто така, откриено е дека три од десет луѓе не ги кажуваат своите замерки на домаќинот. Од друга страна, 86% од домаќините детално ја чистат куќата пред да им стигнат гости, додека 6 од 10 луѓе не се грижат што мислат другите.

Освен мирисот, температурата и хигиената, гостите ја забележуваат и удобноста на мебелот на кој седат, валканите прозорци, книгите, бојата на ѕидовите, како и прашината на украсите на полиците.

Гостите сигурно ќе ги забележат и декорациите во местото на живеење, а еве некои евтини есенски декорации кои ќе го разубават вашиот дом.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Спиела во пустина, летала со параглајдер и видела 71-метарска статуа од Буда исклесана во планина. Со дигитално новинарство се занимава од факултетските денови.

Поврзани содржини

Остави коментар