Денес е Чист понеделник: Што треба да направите за да имате среќа и мир во домот?

Денес е Чист понеделник: Што треба да направите за да имате среќа и мир во домот?

Првата недела од велигденскиот пост се вика Чиста недела, а Чистиот понеделник го означува почетокот на постот кој трае до Велигден. Се нарекува Чиста недела бидејќи се верува дека во оваа недела душата се прочистува преку молитви, добри мисли и добри дела.

Денес е Чист понеделник: Што треба да направите за да имате среќа и мир во домот?

Оваа недела се пости, пред сè со вода, а освен чистење на телото, верниците треба да обратат внимание и на состојбата на своето срце. Така, се верува дека простувањето, покајанието за лошите дела, солзите и вистинската вера во доброто ќе ви помогнат да го вратите внатрешниот мир.

Стар обичај е на Чист понеделник куќата да се исчисти за да владее мир и радост во неа. Освен тоа, се верува дека секој бизнис започнат во Страсната недела ќе донесе успех, радост и просперитет.

Порано, за време на Страсната седмица, семејството се собирало навечер околу трпезата и се верувало дека на првиот човек што ќе влезе во куќата на Чист понеделник треба да му се даде подарок.

Откако прочитавте што треба да направите денес за да имате мир и среќа во домот, можеби ќе сакате да прочитате и кои 9 намирници треба да ги јадете за време на постот за јак имунитет.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар