На кој начин можете да ги развиете вашите интуитивни вештини?

На кој начин можете да ги развиете вашите интуитивни вештини?

Понекогаш, не знаеме како да ја послушаме нашата интуиција и затоа од голема важност е да ги развиеме нашите интуитивни вештини. Во продолжение прочитајте како да ги разберете вашите желби, емоции и чувства со помош на интуицијата.

На кој начин можете да ги развиете вашите интуитивни вештини?

1. Анализирајте ги вашите ставови

Позитивните ставови го помагаат личниот раст и развој, а негативните го попречуваат. Важно е да се ослободите од контрапродуктивните ставови што можеби и не сте ни свесни дека ги имате.

2. Послушајте ги знаците што ви ги испраќа вашето тело

Вашето тело е сложен, чувствителен и интуитивен рецептор. Имајќи го тоа на ум, ќе ви биде полесно да се поврзете со вашата интуиција. Доволно е да не ги занемарувате раните предупредувачки знаци што ги испраќа вашето тело.

3. Почувствувајте ја суптилната енергија на вашето тело

Нашето тело не е составено само од крв и месо туку и од посебна енергија која во кинеската медицина се нарекува „чи“. Секој дел од телото претставува посебно енергетско поле кое има значително влијание врз нашето здравје. Затоа, од големо значење е да ја препознаеме таа енергија и да научиме како да воспоставиме рамнотежа. Тоа ќе ни помогне и на патот кон нашето духовно исцелување.

4. Нека интуицијата ви биде водилка

Секој од нас поседува интуитивен глас кој содржи одговори за нашето исцелување. Доволно е да му посветиме само неколку минути секој ден. Освен тоа, со помош на медитацијата, тивкото размислување, молитвата и поврзувањето со природата, можеме да добиеме одговори за нашето здравје.

Откако прочитавте како да ја развиете вашата интуиција, можеби ќе сакате да прочитате и како да ги разликувате стравот и интуицијата.

Извор: themindsjournal.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар